Jakou fixaci hypotéky zvolit?
Hypotéka je v dnešní době jeden z nejvíce doporučovaných úvěrových produktů. Není se čemu divit, jelikož výhod je v daném směru více než dost. Tou první je určitě to, že se jedná často o produkt, který nabízejí výhradně bankovní domy. A už s tím je spojeno několik jistot. Pokud se společně podíváme také na několik dalších pozitiv, jsou to tyto:
- Možnost financovat i stoprocentní hodnotu nemovitosti
- Možnost získat malý úrok
- Možnost využití nejenom na stavbu a koupi
Jak jsme tedy zmínili, jednou výhod je i nízká úroková sazba. Ta ale nemusí platit vždy, jelikož pokud máme být konkrétní, vliv na její výši má mnoho faktorů. A jedním z nich je také fixace hypotéky. O co konkrétně se jedná a jak tu správnou vybrat? Podívejme se na to!
Contents
Co je fixace hypotéky?
Už samotný název jako takový nám může pomoci v odpovědi na danou otázku. Pokud bychom měli být konkrétní, je třeba říci, že fixace hypotéky je v prostatě domluva mezi poskytovatelem půjčky a tím, kdo si ji bere. Jedná s o domluvu spojenou s úrokovou sazbou a tím, jak dlouho bude neměnná. Neberme nyní v potaz její konkrétní výši, jelikož ta může být u různých poskytovatelů jiná. Roli hraje to, jak dlouho vlastně vydrží na této konkrétní hodnotě. Mohou to být třeba jenom nižší jednotky let, stejně jako to mohou být i desítky let. V závislosti na naší domluvě, ale i na tom, co nabídne konkrétní banka.
Jaké má fixace hypotéky výhody?
Tou hlavní je samozřejmě to, že budeme platit přesně takový úrok, jaký si sjednáme. Jelikož aktuálně jsou úrokové sazby velmi nízké, může to pro nás znamenat fakt, že fixace hypotéky nám je dokáže podržet delší dobu. Pokud si tedy právě nyní hypotéku vezmeme, můžeme i za několik let splácet s jistotou toho, že konkrétní navýšení bude stále stejné, jako v době sjednání. A to se vyplatí hlavně ve chvíli, kdy se trh bude vyvíjet tím směrem, že se budou úrokové sazby postupně zvyšovat. V tomto případě platí, že čím delší fixace, tím pro nás lépe, jelikož tím menší sumu přeplatíme.
Jsou tu i četné nevýhody
Ani na ty bychom rozhodně neměli zapomínat, jelikož se také vážou ke konkrétnímu faktu o tom, zda je fixace hypotéky tak pozitivní, nebo není. Je třeba si představit i tu situaci, že dnes už tak nízké sazby půjdou ještě o několik jednotek procentních bodů dolů. Zde platí, že když budeme mít fixaci sjednanou na delší dobu, budeme zbytečně platit větší úrok, než je ten, který aktuálně získávají právě noví klienti. A to je pro mnoho lidí velké riziko. Zapomínat nesmíme ale ani na druhý problém. S fixací hypotéky totiž souvisí také možnost refinancování daného úvěru. A to lze uskutečnit až ve chvíli, kdy daná vázanost definitivně vyprší. Proto často můžeme čekat i několik let na to, než si naši hypotéku budeme moci výhodně a jednoduše převést kamkoliv jinam.
Banky obvykle myslí dopředu
Pamatujte, že banky sdružují tým lidí, kteří patří mezi skutečné odborníky, a to v souvislosti s ekonomikou a samotným úvěrovým trhem. I díky tomu dokážou celkem dobře předpovědět, jak na tom budou úrokové sazby třeba za rok, stejně jako i za pět let. A to následně zohlední v rámci svých úvěrových produktů, se kterými je fixace hypotéky přímo spojena. Mezi možnosti, které mají v rukou, patří tyto:
- Možnost úpravy smluv
- Možnost nastavení vyhovujících délek fixací
- Možnost nastavení úroků na odpovídající mez
Samozřejmě na základě těchto možností obvykle platí, že se nám pravděpodobně nepovede dostat konkrétní banku do nesnází, jelikož v tomto směru vždy vydělají a my vždy přeplatíme. Na druhou stranu pozitivní vývoj úrokových sazeb může znamenat, to, že pro nás už tak výhodná hypotéka bude ještě výhodnějším produktem, než je tomu doposud. A to je rozhodně volba, kterou bychom neměli podceňovat.
Jakou fixaci konkrétně zvolit?
Nyní se již podívejme na tu nejdůležitější otázku, která přirozeně zajímá nejvíce lidí. Jedná se o otázku, jak by fixace hypotéky měla vypadat.
Aktuálně platí, že čím je kratší, tím je to pro nás horší, jelikož můžeme platit větší úrokové sazby na samotném začátku, přičemž v budoucnu máme hned několik možností refinancovat.
Pokud ale plánujeme fixaci delší, znamená to pro nás jistotu výhodného úroku nyní, ale i v budoucnu. Na druhou stranu se na další dobu připravujeme o možnost refinancování, a to v případě, kdy by úrokové sazby padaly ještě výrazně více.