website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Co je silová elektřina

Každého spotřebitele zajímá nejen to, zda má spolehlivého dodavatele elektřiny, ale také samozřejmě to, kolik za elektřinu platí. Vyznat se v tom, jaké složky cenu elektřiny tvoří a na čem jsou založeny konkurenční nabídky dodavatelů, není vůbec jednoduché. Přinášíme základní přehled.

Contents

Za co vlastně platíme?

Celková cena elektřiny, tedy to, co platíme formou záloh a doplácíme, případně je nám vraceno na základě ročního vyúčtování, se skládá ze dvou základních složek.

První z nich je tržní cena elektřiny a druhá regulované poplatky. Zajímavé je, že tržní cena elektřiny tvoří zhruba 40 % sumy uvedené na našich fakturách, zbývající část tvoří regulované poplatky. Co se tedy za těmito pojmy skrývá?

Tržní cena elektřiny

Tržní cena elektřiny je právě to, čím svádějí konkurenční boj dodavatelé elektrické energie ve snaze získat zákazníka na svoji stranu.

Firmy, které na trhu působí jako dodavatelé, jsou obchodníci s elektřinou. Jejich manévrovací prostor, co se tržní ceny elektrické energie týče, je poměrně malý. Suma, kterou dodavatelům platíme, se skládá jednak z ceny za každou odebranou jednotku, jednak z měsíčního poplatku.

Pokud vybíráte dodavatele energie, je dobré zjistit, nejen kolik budete platit za odebraný objem elektřiny, ale také to, jak vysoký je měsíční poplatek a co všechno zahrnuje. Jedná se většinou o sumu, již si dodavatelé energie účtují za zákaznický servis, ale také administrativní podporu, kontaktní centra, zajištění komunikace s úřady apod. Měsíční poplatek je stejný bez ohledu na množství odebrané energie, tedy i v případě, že neodeberete nic, platíte jen za to, že máte odběrné místo.

Co je to silová elektřina?

V souvislosti se změnou dodavatele elektřiny a potenciální úsporou za faktury se často mluví a píše o tzv. silové elektřině. Co tento pojem znamená a jak ovlivňuje výslednou částku na faktuře?

Silová elektřina je surovina, kterou odebírají koneční odběratelé. Jedná se o samotnou elektřinu, tedy to, co odebíráme. Nezahrnuje žádné regulační poplatky ani poplatky za služby dodavatele energie. Silová elektřina je to, co proudí přenosovou, resp. distribuční soustavou.

Cena silové elektřiny je neregulovaná, a spolu s poplatky se jedná o jediné konkurenční nástroje, které z hlediska cenotvorby dodavatelé energie mají. Pokud měníme dodavatele elektrické energie, měníme právě dodavatele silové elektřiny. Těchto dodavatelů působí na trhu celá řada.

Silová elektřina – její cenu můžeme ovlivnit změnou dodavatele

Regulované poplatky spojení s odběrem a distribucí elektřiny

Jak již bylo uvedeno výše, větší část sumy uvedené na našich fakturách je regulovaná, tj. řízená státem nebo jemu podřízenými institucemi, například Energetickým regulačním úřadem. Tyto poplatky musí odvádět každý, kdo je k elektrické síti připojen.

Prvním z těchto poplatků je poplatek za distribuci. Tento poplatek platíme distributorovi energie, který se odvíjí od daného regionu – distributora si nemůžeme změnit, v dané lokalitě působí jen jeden distributor, distribuční poplatky jsou však různé.

Dalším poplatkem je měsíční poplatek za rezervovaný výkon. Za každé odběrné místo je pro odběratele rezervováno určité množství energie, a právě za tuto rezervaci platíme uvedené poplatek. Tento poplatek je ovlivněn velikostí hlavního jističe.

Velmi diskutovaným poplatkem je příspěvek na podporované zdroje. Jedná se o příspěvek zejména pro zelenou elektřinu, tedy pro takové zdroje energie, u nichž stát garantuje výkupní cenu.

Další je poplatek za systémové služby. Tento poplatek je účtován za údržbu a správu celostátní přenosové soustavy, která propojuje jednotlivé regionální distribuční sítě. Poplatek je určen společnosti ČEPS.

Dalším poplatkem je poplatek Operátorovi trhu s elektřinou (OTE). Jedná se o společnost, která řeší například změnu dodavatele energie.

Další neméně významnou položkou je daň z elektřiny. Kromě DPH se jedná o ekologickou daň za každou odebranou jednotku elektrické energie

Jak zjistit, který dodavatel je nejvýhodnější?

Pokud srovnáváte jen podle ceny, doporučujeme využít kalkulátoru na stránkách Energetického regulačního úřadu, v němž si můžete po zadání vstupních parametrů porovnat současné ceny elektřiny. Kalkulátor naleznete zde http://kalkulator.eru.cz.

Vybírat můžete z celé řady dodavatelů

ČEZBohemia EnergyE.ON
Global EnergyRWEElimon
Nano Energies TradeOptimum TradingCentropol
PREBicorna další …

Otázkou však zůstává, zda je vhodné vybírat dodavatele elektřiny jen podle ceny služeb. Nejnižší cena totiž neznamená nejvyšší kvalita. Pokud vychází dodavatel cenově výhodně, zvažte, zda nemá zpoplatněné některé služby, které má jiný dodavatel zahrnuty v měsíčním paušálu (například zákaznickou linku). Důležité je také zvažovat, na jak dlouho máte garantovánu cenu elektřiny a zda se takový závazek vyplatí, zejména pokud již nyní závazek u svého dodavatele energie máte.

Ptejte se také na spolehlivost daného dodavatele a zejména zjistěte jeho reference. Nesrovnalosti na každé druhé faktuře a složitý reklamační proces vám za pár ušetřených korun nestojí.

4.5/5 - (2 votes)

You may also like...

3 Responses

  1. Ondřej Zachariáš napsal:

    Zajímavý článek, ani jsem netušil, že je tolik poplatků, pro mě je důležitá konečná suma na vyúčtování. Mě lapila firma, která tu ani jmenovaná x energie, asi nemší ale zase se mi něco povedlo ušetřit, sic ne balík, ale znáte to korunku ke korunce 🙂

  2. Josef Hajek napsal:

    Nechapu to. Jednoducha otazka: prenosova soustava je jen jedna. Jedny draty, jeden privod do baraku z distribucni site. Jak vypada nespolehlivy dodavatel? To mi jako bude dodavat horsi kvalitu el. energie (kolisave napeti, vypadky, stalost frekvence…) stejnymi vodici jako ostatnim lidem v baraku, kteri maji jineho dodavatele? Elektrina v distribucni siti je jen jedna (ta silova) a nechapu, jak muze obchodnik ovlivnit fyzicky tok (spolehlivost) el. energie. Rozdily cen chapu i podpurne sluzby, ale kdo kdy resil elektrinu? Prihlasim se a je to. Kdyz nejde, nejde vsem a mit zpoplatnenou infolinku narozdil od souseda mi jako vyhoda prijde zanedbatelna. Diky za odpovedi.

  3. Marek M. napsal:

    Joo kdo šetří, má za tři!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *