Jste svědomitý zaměstnanec nebo workoholik?
Contents
Máte pocit, že vaše práce je jediným smyslem vašeho života? Po příchodu domů vás nic a nikdo nečeká, tak proč se hnát domů? Stihnete v předstihu zadané úkoly a kdo ví? Třeba vás šéf na poradě pochválí. Pak už stačí jen vyhlížet povýšení a lepší pracovní místo. Poznáváte se? Pokud je pro vás práce vším, ale nemáte čas na své koníčky či posezení s přáteli, zpozorněte. Možná jste propadli workoholismus.
Je práce závislost?
Přemýšlíte, proč by vaše vysoké pracovní nasazení mělo být problém? Jste přeci zodpovědní a děláte svou práci dobře. Mělo by na tom být něco špatně? Důležitá je tzv. work-life balance, tedy míra práce a času na odpočinek, a také kvalita vašeho života v jiných aspektech jako jsou vztahy, koníčky, rodina a volný čas.
Práce na prvním místě
V dnešní době je oddanost své práci vnímaná jako samozřejmost, stejně jako pružná pracovní doba, díky které jsme v práci daleko déle, než tomu bylo dříve. Někteří z nás se těší domů na rodinu, přátelé či koníčky. Jiní však vědí, že v práci jsou docenění více než doma, a kariéra dostává přednost před vším ostatním. Pomalu, ale jistě se z ní stává závislost. Víte, v čem spočívá léčba workoholismu?
Práce jako lék
Při léčbě závislosti na práci s klienty je nutné pečlivě probrat celou jejich situaci, která je naprosto individuální. Někdy je potřeba více řešit, proč se workoholiky stali, jindy je přínosnější bavit se o životních hodnotách, koníčcích a vztazích. Osobní a vztahové problémy jsou totiž často důvodem, proč se lidé workoholiky stávají.
Nejdůležitější je prevence
Děje se vám toho v životě mnoho a máte pocit, že se je práce vaší jedinou jistotou, ke které se upínáte? Nebojte se oslovit odborníky a pečlivě si plánujte pracovní čas i čas na odpočinek. Workoholismus nejenže ovlivňuje kvalitu našeho života, také často vede k celkovému vyhoření. Přijďte se nezávazně poradit s odborníky, kteří vám nabídnout cenné tipy, jak situaci zvládnout. Pak už je jen na vás, jestli se jimi inspirujete.