website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Máte poškozené bankovky? Víme, co s nimi

Poškodit minci je vzhledem k jejím vlastnostem celkem komplikované. A když už k tomu dojde, tak maximální finanční ztrátou je částka 50 Kč, což mnoho lidí neřeší. Co ale už může být důvodem k řešení, to jsou poškozené bankovky – velké hotové peníze. I když je papír poměrně pevný, může dojít k tomu, že k poškození dojde. Co je nejznámější situace?

  • Natržení bankovky
  • Přetržení bankovky
  • Ušpinění bankovky

Co když máte právě takovou v peněžence? Je třeba vědět, co s ní můžete a nemůžete. Podívejte se s námi, jaké jsou možnosti.

Contents

Dostáváte poškozené bankovky v obchodě

Lehce poškozené bankovky musí obchodník přijmout

Lehce poškozené bankovky musí obchodník přijmout

První situace, která může nastat, je spojena s tím, že poškozené bankovky tedy cash dostáváte vy. Jde tedy o situaci, kdy v obchodě nebo kdekoliv jinde platíte hotovostí. Obsluha nebo prodavačka vám následně hotovost i vrací. A může se stát, že se zde nachází i poškozená bankovka. Jaká jsou vaše práva? Pokud si všimnete, že vám dává poškozené bankovky, máte právo jejich odmítnutí. Máte tedy právo na to, že budete požadovat výměnu za jinou. Pokud k tomu nebude obsluha svolná, můžete požadovat storno nákupu, či vrácení peněz a volbu jiné platební metody – třeba kartou. Tím tedy chceme říci, že jako běžní spotřebitelé nemusíte poškozené bankovky přijímat. Nutno ale odhalit její příjem včas. Proč? Jak jistě víte, jinak bude platit známá věta – na pozdější reklamace nebude brán zřetel.

Je poškozená bankovka u vás v peněžence? Zaplatit s ní můžete

Nyní se podívejme na situaci, kdy je poškozená bankovka u vás v peněžence. Není nic výjimečného, že si toho nevšimnete a danou bankovku někde přijmete. Co dělat v takovém případě? Je třeba říci, že v podstatě vůbec nic. S danou bankovkou totiž můžete bez problémů zaplatit. Ničeho se tím nedopouštíte. A to ani ničeho špatného, ani ničeho nezákonného. Tím si můžete být stoprocentně jisti.

Pozor však na to, nakolik je vaše bankovka poškozená. Jsou totiž hned tři kategorie. My mluvíme hlavně o situacích, kdy je bankovka poškozená běžně. Tedy kdy může být natržená, nebo špinavá. Pokud přinesete půlkou bankovky, nebo několik kousků, je celkem jasné, že to už se jedná o situaci, kdy s ní nezaplatíte. Od toho ale jsou tři kritéria poškození, která jsou taková:

  • Bankovky opotřebované oběhem
  • Bankovky běžně poškozené
  • Bankovky nestandardně poškozené

Kdo může a kdo nemusí bankovku přijmout?

Jak je to se situací, kdy tedy s běžně poškozenou bankovkou vyrazíte nakoupit? Je nutné říci, že roli hraje to, u koho platíte. Zde zákon myslí hned na dvě situace. A ty jsou spojeny s provozovatelem konkrétního místa. Tedy konkrétního obchodu. Situace je komplikovaná v tom, že hraje roli, zda dané místo provozuje právnická osoba – tedy firma, nebo fyzická osoba – tedy živnostník.

Toto je dobré zjistit si ještě před tím, než se rozhodnete pro platbu. Důvodem je fakt, že pokud budete poškozenou bankovkou platit u právnické osoby, ta má ze zákona povinnost ji přijmout. Příkladem mohou být benzinové pumpy, velké supermarkety, řetězce s občerstvením a jiná místa. Pokud je naopak provozovatelem fyzická osoba, tak povinnost přijetí poškozené bankovky pro ni neplatí. Proto s ní nemusíte pochodit v lokálních obchůdcích, v malých trafikách, nebo třeba také ve stánku s občerstvením. I to mějte na paměti.

Když půjdete do banky

Poškozené bankovky samozřejmě můžete přinést i do banky. I zde rozhoduje, v jakém jsou stavu. První dvě kategorie jsou spojeny s tím, že vám je banka bez problému vymění za jiné. Tedy za bankovky nepoškozené, téměř nové. Může se jednat jak o klasické soukromé banky, tak může jít i o pobočky České národní banky, které jsou ve velkých městech. Jediné, na co si dát pozor, jsou případné ceníky bank – ne vždy se výměna obejde bez poplatku.

Pokud je něco velkým rizikem, tak to jsou bankovky, které jsou nestandardně poškozené. Tedy takové, které lze považovat za doslova znehodnocené. Jedná se hlavně o ty, kde není možné posoudit jejich skutečnou pravost a může se jednat o falešné bankovky, nebo u kterých chybí z hlediska plochy více, než 50 procent. Co s takovou bankovkou dělat? Jediným místem, kam ji můžete přinést, je Česká národní banka. A co ta s danou bankovkou udělá? Zbaví vás ji, a to bez náhrady. Jednoduše ji administrativními procesy vyřadí z oběhu a zničí. Novou za ni nečekáte. Takové případy se týkají třeba bankovek, které jsou i ohořelé, jsou u obarvené nebo odbarvené, nebo jsou v podstatě nečitelné.

Jak se bankovka poškodila?

Roli může hrát i to, jak se bankovka poškodila. Pokud jde o poškození běžné, kdy máte nárok na výměnu, nebo na přijetí u právnické osoby, nemusí to být nijak podstatné. Důležité to ale je v případě, kdy se jedná o poškozené bankovky, které spadají do poslední kategorie. Důvodem je totiž fakt, že v ojedinělých případech o ně nemusíte přijít, jelikož vám mohou být vyměněny na nové. Stačí jenom prokázat, že k poškození opravdu nedošlo vaší vinou.

Mezi takové případy může patřit třeba požár ve vašem domě nebo bytě, vlivem kterého uložené bankovky ohořely. Stejně tak může jít třeba i o povodeň, která je výrazně poškodila a znehodnotila. Jít ale může jít i o řadu dalších živelných pohrom. V takovém případě je na výměnu nárok. Jde ale hlavně o individuální postup, který se neobejde bez toho, že prokážete fakt, že na daném poškození skutečně nenesete žádnou vinu. Na druhou stranu pokud se vám to nepovede, je zde ještě možnost započít je do škody a požadovat proplacení pojišťovnou.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *