Mzdy v Evropě. Kolik vyděláváte v porovnání s ostatními státy?
Také neustále řešíte výši vašeho příjmu? Je dobré připomenout, že aktuálně je období dobrého ekonomického vývoje. S tím je spojeno to, že jde v podstatě o ideální dobu k tomu, abyste si řekli o vyšší plat. Nahrává tomu i nízká nezaměstnanost, kdy pro vašeho šéfa nebude jednoduché sehnat náhradu. Výši platu můžete poptávat s ohledem na několik věcí. Je to:
- Nabídka konkurence v daném oboru
- Loajalita a potřebnost pro firmu
- Zkušenosti a délka zaměstnání
Stejně tak můžete přihlédnout i k tomu, jak jsou na tom mzdy v Evropě. Pokud vás zajímá, kolik si vyděláte v České republice a kolik si lze vydělat v zahraničí, zde je naše zajímavé porovnání.
Contents
Porovnejme mzdy v Evropě a podívejme se na Českou republiku
Nejprve je třeba začít na místě, kde každý z nás bydlí. Tedy kde jinde, než v České republice. Možných ukazatelů, na které se dá hledět, je celá řada. Když máme porovnat mzdy v Evropě podle nějakého obecného a univerzálního, tak nám může pomoci minimální mzda, která souvisí i s pojmem hranice chudoby. Ta je stanovena v podstatě ve všech státech a tak se od ní můžeme odpíchnout.
Jak je na tom tedy Česká republika, pokud jde o minimální mzdu, která je platná pro začátek roku 2018? Po přepočtu na euro musíme jasně říci, že daná hodnota činí 478 eur. Zda je to suma vysoká, nebo je to suma nízká, to je možné posoudit až na následujících řádcích.
Jaké země jsou na tom podobně?
Pokud vás zajímá na tom, jaké země jsou na tom podobně, tak začneme právě zde. Když chceme mapovat mzdy v Evropě, je dobré nejprve ukázat srovnání. Tedy podívat se na to, jaké země jsou na tom z hlediska minimální mzdy stejně. Je to třeba Slovensko, stejně jako je to například Estonsko, stejně jako Polsko. Celá trojice je jenom nepaterně lepší – tedy stále v podstatě stejná. Pokud se máme podívat i na země, které jsou na tom jenom nepatrně hůře a také tedy v podstatě stejně jako my, tak se jedná o tyto konkrétní země:
- Chorvatsko
- Turecko
- Maďarsko
Kde jsou mzdy v Evropě těmi nejvyššími?
Nyní už se podívejme na mzdy v Evropě, které mohou být pro celou řadu lidí doslova inspirací. A to z toho důvodu, že jsou těmi nejlepšími. Připomeňme však, že jde jenom o konkrétní hodnotu minimální mzdy. Nejde tedy o posouzení výdajů, které jsou spojeny s náklady na život. A kde tedy lidí vydělávají nejvíce? Jasně dominuje Lucembursko, kde je minimální mzda stanovena na 1999 eur. Hned na druhém místě je Irsko, kde je hodnota minimální mzdy 1 614 eur. Třetí zemí v pořadí je Nizozemsko, kde je daná suma 1 578 eur. Pokud máme celou pětici uzavřít, tak sem patří ještě Belgie a dále Francie.
Kde se vydělává nejméně?
Když mapujeme mzdy v Evropě, nesmíme zapomínat také na ty země, kde se vydělává nejméně. Tedy na země, které jsou na tom podstatně hůře, než Česká republika. Na poslední příčce je Albánie, kde je hodnota minimální mzdy 181 eur. Na druhém místě je Bulharsko se mzdou 261 eur a na třetím místě Srbsko, kde je mzda 285 eur. Pokud i zde máme vytvořit pětici, doplní tyto tři země ještě Litva a také Rumunsko.
Nejenom peníze, ale i kupní síla
Konkrétní suma nemusí být vždy jenom tím faktorem, na který hledět. Je dobré myslet i na to, kolik si toho lze za dané peníze koupit. Tento údaj je také snadno porovnatelný a spočítatelný. Stačí použít standard kupní síly, který je označován jako PPS a je stanovený v bodech. Čím více bodů, tím lépe.
Pokud se podíváme na ty státy, kde jsou s ohledem na mzdy v Evropě dané body nejvyšší, tak je to Lucembursko – 1 597 PPS, Belgie a dále je to také Německo. Čtvrtým nejlepším státem je Nizozemsko a hned za ním je Francie. Zajímavé je, že třeba Irsko je až na šestém místě.
Podívat se samozřejmě musíme i na Česko, které na tom bohužel není zase až tak dobře. To proto, že uzavírá poslední šestici. O něco hůře jsou na tom už jenom státy, jako je Litva, Lotyšsko, Srbsko a Bulharsko. Úplně nejhůře je na tom Albánie. Tato země získala jenom 350 PPS.
Zvýšení minimální mzdy nám pomohlo
Je nutné říci, že i když čistá mzda v České republice ukazuje to, že si nestojíme tak špatně, musíme k tomu dodat jednu důležitou věc. Že se zvyšování minimální mzdy děje v podstatě rok od roku, a to pravidelně a pozvolna, to není nic divného. V rámci roku 2018 ale došlo k něčemu až nečekanému. Jednalo sem o doslova rekordní nárůst. A to takový, že se minimální mzda skokově zvýšila na hodnotu 12 200 korun českých. Pokud se podíváme na historické informace, tak je třeba říci, že to byl nárůst o celých 1 200 korun českých. V přepočtu tedy o zhruba 50 euro, což České republice pomohlo.
Pokud by k tomu nedošlo, tak jsme zhruba na úrovni států, jako je Lotyšsko a o něco lépe, než například Maďarsko. To už je důvod hledat cesty, https://www.finstart.cz/jak-vydelat-penize/jak vydělat peníze. Každopádně bychom v tomto porovnání byly podstatně níže, než jsme nyní. Ani teď si ale nestojíme nijak výrazně dobře. Ukazuje to jak minimální mzda, tak ještě detailněji právě onen standard kupní síly.