Na tom, kde je sídlo vaší společnosti, záleží
Podnikejte z lukrativního a bezpečného sídla. Chytrý podnikatel a firma dnes podniká z tzv. virtuálního sídla. I když se mnohdy neznalí novináři snaží z firem sídlících na virtuálních adresách udělat senzaci, není to nic nekalého, neodporuje to zákonu a mezi firmami se to stává naprosto běžným standardem.
Contents
Každá společnost musí mít ze zákona sídlo
Sídlo firmy je zapsáno v obchodním rejstříku. A tady to začíná. Možná máte naplánováno, kde budete mít aktuálně kanceláře. Tam si též plánujete umístit sídlo. Avšak vydržíte v nich skutečně po celou dobu svého podnikání?
Zejména menší začínající firmy se stěhují velice často. Pro začátek si vystačí s jednou místnosti, kolikrát se však ještě v tom samém roce stěhují do většího, mnohdy nejen do jiné ulice, ale dokonce do jiné čtvrti. Někdy dokonce do jiného města. To by pak znamenalo pokaždé měnit sídlo. Což stojí peníze u notáře, protože musíte udělat oficiálně změnu sídla a tu nechat též zapsat do obchodního rejstříku A to není vše.
Podle toho, kde máme sídlo, máme i příslušnost ke konkrétnímu místnímu finančnímu úřadu. Pokud sídlo změníme mimo záběr příslušného FÚ, přecházíme pod jiný. V praxi to vždy znamená zevrubnou finanční kontrolu firmy. Vážně o něco podobného stojíte? Pokud ne, zřiďte si sídlo společnosti na virtuální adrese.
Sídlo firmy není vhodné umístit ani na trvalé bydliště majitele s.r.o. či jednatele
Nechcete přece, aby vám doma na dveře klepaly úřady kvůli různým, často nesmyslným kontrolám. Navíc, pokud by se dostala firma do potíží, je sídlo firmy první na ráně, kde zaklepe exekutor. Proto do místa bydliště sídlo nepatří.
Řada firem má velice špatné zkušenosti se sídlem v malém městě, či dokonce obci
Na rozdíl od velkých měst jsou tady různé orgány nadměrně čilé. A tak vám třeba kontrola z finančního úřadu, ale klidně i ze živnostenského úřadu, dokáže zaklepat na dveře i několikrát v roce. Podnikatelé si dokonce stěžují na šikanu. Proto mnozí přemísťují sídla do větších měst na virtuální adresu.
Známé jsou též statistiky, jak často podle umístění svého sídla můžete čekat finanční kontrolu. Zatímco na Praze 2 je to statisticky jednou za 373 let, v Mnichově Hradišti jednou za 12 let. Tyto statistiky se sice rok od roku mění a jsou to jen statistiky, přesto si podnikatelé hledají sídlo i podle tohoto parametru.
Virtuální sídlo je i věc prestiže
Chcete být firmou z Přelouče nebo Prahy? Někdy k úspěšnému podnikání potřebujeme kvalitní sídlo. Na firmu z „Horní Dolní“ se mohou obchodní partneři koukat skrz prsty. A to přestože je dnes, v online době, sídlo již přežitkem.
Sídlo společnosti si objednáte jako službu
Jake&James je společnost, která se specializuje na zakládání s.r.o., prodej ready-made společností, ale nabízí též virtuální adresu pro sídlo v Praze (na několika adresách: Praha 1, 2, 3, 9 a 10) a v Brně.
Virtuální adresa pro sídlo je spojena s celou řadou přidaných služeb. Nejde jen o poskytnutí samotné adresy. Sídlo je v první řadě zákonným způsobem označeno. V sídle je každodenní stálý provoz. Dostáváte zpětnou vazbu o doručené poště na adresu sídla. Za poplatek si lze navíc v místě rovněž pronajmout konferenční místnost k obchodním jednáním, nebo pro jednání s úřady.
Cena za umístění sídla na virtuální adrese se liší od jeho umístění. Nejlevnější nabídkou je sídlo na Praze 10 v Chudenické ulici. Cena je již od 135 Kč/měsíc. Je to pravděpodobně zcela nejnižší cena sídla v Praze vůbec. Na tuto cenu se dostanete při zaplacení sídla na 5 let. Při zaplacení částky na 1 rok je cena měsíčně 205 Kč, tedy 2460 Kč ročně. I tak jde o zcela bezkonkurenční nabídku. V ceně je vždy vystavení souhlasu s umístěním sídla, označení sídla názvem firmy, přebírání pošty a okamžité avízo e-mailem a zdarma prostor pro jednání s úřady. Za drobný měsíční příplatek 89 Kč měsíčně je v ceně skenování došlé pošty a její přeposílání e-mailem, jednou měsíčně pak fyzické přeposílání pošty.