website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Nejrizikovější půjčky – kterým je vhodné se raději vyhnout?

Dobrá půjčka je vždy taková, která člověka nepřivede do dluhové pasti, která je celkem výhodná, stejně jako se jedná i o takovou, u které není problém se splácením. Vybrat tu pravou může být pro mnoho lidí problém. Obvykle platí, že pokud využijí bankovní půjčky, nebo také P2P půjčky, tak nelze šlápnout vedle. Je tu ale ještě nebankovní segment, kde to už může být o něco horší. Jaké jsou ty nejrizikovější půjčky, kterým je vhodné se z mnoha důvodů vyhnout? Podívejte se s námi.

Contents

Mikropůjčky jsou stále velkým rizikem

I když jejich obliba neustále stoupá, musíme říci, že mezi nejrizikovější půjčky rozhodně patří. Důvodem jejich velké obliby je především to, že dokážou nabídnout rychlé online vyřízení. Je to vlastně půjčka z domova. Určené jsou tomu, kdo potřebuje spíše menší sumu peněz. A zde musíme říci, že ne vždy jde o jedinou možnost. Jsou i banky, které dokážou nabídnout spotřebitelskou půjčku začínající na částce 5 000 Kč, a tak jsou variantou mnohem výhodnější. Pokud se máme podívat na hlavní negativum, se kterým jsou mikropůjčky spojeny, tak je to hned trojice věcí. A to:

  • Krátká doba splatnosti
  • Poplatky za prodloužení termínu splatnosti
  • Vysoký úrok
Nejrizikovější půjčky vás připraví o mnoho peněz

Nejrizikovější půjčky vás připraví o mnoho peněz

To vše dohromady vytvoří celkem velký problém. Ne každý totiž dokáže zhruba do jednoho měsíce vrátit nejenom půjčenou sumu, ale i navýšení, které se běžně pohybuje okolo třiceti procent. Kdo to nezvládne, může si termín prodloužit, což ale také není zdarma. Poplatek je zde velmi podobný jako klasické navýšení. Právě půjčka před výplatou se tak pro mnohé stává startovním bodem k dluhové pasti.

Mezi nejrizikovější půjčky patří i ty od lichváře

Druhým příkladem, jak mohou vypadat nejrizikovější půjčky, je úvěr, od kterého odrazuje doslova každý. Je to půjčka od lichváře. I když se stát snaží takové praktiky co nejvíce vymítit, je jasné, že se mu to stále nedaří tak, jak by si představoval. Hlavně v oblasti šedé zóny ekonomiky jsou podobné úvěry celkem časté. Je tedy jasné, že už toto dané možnosti nijak nenahrává. Máme-li si lichváře charakterizovat, tak nejlépe jako soukromou osobu, která půjčuje na lichvářský úrok.

Jediným pozitivem je to, že daná půjčka je poskytnuta téměř každému, a to i problémovým klientům. Tím ale klady zcela jasně končí. Reálným faktem zůstává, že úroky mohou přesahovat i sto procent. Stejně tak je zcela reálným faktem i to, že pokud mluvíme o vymáhání půjčených peněz, tak si lichváři a jejich vymahači rozhodně neberou servítky.

Pozor na půjčky ručené nemovitostí

Rozhodně zde nemáme na mysli oblíbené bankovní produkty. A to takové, jako je klasická bankovní hypotéka, nebo takzvaná americká hypotéka. U bank se jedná o celkem dobré a doporučované produkty. Jinak tomu může být v případě nebankovního segmentu. U některých je americká hypotéka ještě celkem výhodná, ale potom tu jsou případy, které už musíme zařadit právě do naší kategorie. Z jakého důvodu? Máme pro vás hned tři hlavní:

  • Nutnost ručit nemovitostí
  • Vysoké úrokové sazby
  • Neúměrně malá půjčka v porovnání s hodnotou nemovitosti

V praxi to znamená, že peníze dostanete, ale zároveň je nutné přihlédnout k tomu, že to pro vás zase až tak výhodné nebude. Že budete nuceni ručit nemovitostí, je celkem samozřejmé. Nutno ale dodat i to, že s půjčkou bude obvykle spojená vysoká úroková sazba, vlivem čehož zaplatíte opravdu nemalou sumu navíc. Také připomeňme, že je běžnou praxí i to, že jako výše úvěru je poskytována třeba jenom suma, která odpovídá padesáti procentům hodnoty ručené nemovitosti. To opravdu není absolutně nic výhodného. Právě naopak.

Mezi rizikové půjčky patří i ty, které jsou určené pro problémové klienty

Dalším příkladem, na který nesmíme zapomínat, jsou takzvané půjčky pro problémové klienty. Pokud jsou něčím charakteristické, tak hlavně tím, komu jsou určené. V podstatě jde o každého klienta, kterému nepůjčí ani banka, ani velká férová nebankovní společnost. Daní klienti tak hledají útěchu právě v tomto segmentu. Nejčastěji se jedná o takové příklady, jako je půjčka v insolvenci, nebo exekuci, půjčky pro osoby, které mají záznamy v registrech, stejně jako se může jednat i o osoby, které nemají žádný legální příjem.

Je tedy celkem jasné, že nabídka půjček bude odpovídat jejich bonitě. A to v tom směru, že úrokové sazby mohou být až astronomicky vysoké. Také nelze zapomínat na to, že mnohdy se daní klienti neobejdou bez dobrého ručení, a to jak v podobě nemovitosti, tak třeba i ručitele. To vše ve snaze ochránit peníze poskytovatele. Zároveň je však tento segment tolik rizikový, že na to každý klient výrazně doplatí a sumu, kterou si půjčí, teoreticky vrátí až několikrát.

Půjčky od soukromých osob mohou být také problém

Proč patří mezi nejrizikovější půjčky? Je to celkem jednoduché. Je třeba si uvědomit, že na základě několika zákonných úprav může peníze poskytovat jenom ten, kdo má licenci. A jelikož soukromá osoba ji jenom těžko získá, jsou půjčky od soukromých osob právě na hranici legálnosti. Srovnat je tak můžeme hlavně s těmi, které jsou označované jako lichvářské. V tomto segmentu je také mnoho situací, kdy se osoba za poskytovatele peněz jenom vydává. Jejím cílem je spojit se s žadatelem, vybrat o něho mnohdy nemalý poplatek a potom se už neozvat. Jde o poměrně známou a běžnou praxi, která stále není vymícena. To jasně potvrzuje, že ani tento typ půjček rozhodně není. Jenom ho nezaměňujte s P2P půjčkami, které jsou něčím zcela jiným.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *