Nejvýhodnější půjčka – u banky nebo nebankovní společnosti?
O půjčkách toho již bylo napsáno více než dost. Stále je ale řada lidí, kteří nemají jasno v tom, zda je výhodnější půjčka bankovní, nebo naopak půjčka nebankovní. Pojďme se proto podívat na jednotlivé výhody a nevýhody a zmapovat si aktuální situaci na trhu. V mnoha směrech totiž může výrazně překvapit.
Contents
Nebankovní společnosti se pyšní velkým výběrem půjček
V čem dominují především nebankovní společnosti, to je určitě bohatý výběr půjček, které mohou nabídnout. V tomto směru začínají od částek v řádech několika stovek, ale jdou až na milionové hodnoty. Konkrétně to jsou hlavně takové možnosti:
- Mikropůjčky
- Klasický nebankovní úvěry
- Půjčky ručené nemovitostí
U bank takto rozličné možnosti určitě nemáme. Zde dominují především klasické půjčky, a půjčka ručená nemovitostí je nahrazována americkou hypotékou. Co banky poté nenabízejí vůbec, to je právě onen segment mikropůjček. Ten patří mezi nejmladší produkty, se kterými se můžeme v rámci nebankovní nabídky setkat.
I v podmínkách získání nebankovní společnosti jasně dominují
U nebankovních společností rozhodně ještě zůstaneme, jelikož se pyšní i dalšími výhodami, pro které může být jejich rpodukt jako nejvýhodnější půjčka nazván. A to takovými, kdy mohou nabídnout opravdu jednoduché podmínky získání požadovaných peněz. U segmentu mikropůjček si stačí třeba jenom online požádat a bez jakéhokoliv papírování, osobních schůzek nebo dokládání získáte požadovanou částku. Ani klasika v tomto ohledu nijak nezaostává. Dnes už bývá samozřejmostí to, že mnohdy stačí jenom informace o vašem zaměstnavateli. Zde si nebankovní společnost ověří, kolik vyděláváte, a na základě této informace vám jsou peníze poskytnuty. A to bez nutnosti nahlížet do registru bankovního nebo nebankovního, stejně jako bez dalšího složitého ověřování vaší bonity.
U bank to rozhodně takto jednoduché není. Pravdou sice je, že pokud vám na účet pravidelně chodí výplata, můžete se vyhnout konkrétnímu doložení vašeho příjmu. Jinak ale počítejte s tím, že to třeba bude, a to na příslušeném formuláři, nebo ve formě výplatních pásek. Neobejdete se také bez prověření v bankovních a nebankovních registrech, aby se zjistila vaše finanční minulost. Pozitivní zprávou však je to, že výrazně starší a drobné prohřešky nemusejí být brány v potaz. Vše je však individuální.
Z hlediska úroků jasně dominují banky
I když to vypadá, že zatím jasně vedou nebankovní společnosti, není to vždy pravdou. Pokud se podíváme na úrokové sazby, zde jasně dominují právě banky. Ty nejenom že dokážou úrokové sazby neustále snižovat, ale nabídnou také četné garance. Špičkou je v tomto směru určitě mBank, která aktuálně nabízí možnost té nejlevnější půjčky na trhu. Ačkoliv má svou pevně danou úrokovou sazbu, sleduje i konkurenční nabídky a na základě nich svou sazbu sníží tak, aby byla vždy nejvýhodnější na trhu. A to platí v případě, kdy si půjčku berete, ale i v případě, kdy již konkrétní úvěr máte.
Ne všechny banky na tom mohou být z hlediska úrokových sazeb tak dobře a tak je správnou cestou detailní výběr. Obecně ale platí, že ty největší výhody spojené s úrokovými sazbami najdete u bank nových a menších. A to takových, jakými je třeba Zuno, Equa Bank, Air Bank a jim podobné.
Půjčky na cokoliv
Co mají obě možnosti, tedy bankovní a nebankovní úvěry společné, to je určitě možnosti využití úvěru. I když u obou lze najít i půjčky účelová, základní a stěžejním produktem je půjčka neúčelová. Tedy taková, kdy nejste omezováni ani tím, na co peníze využít, ani nejste nuceni a tlačeni do toho, že byste museli později dokládat třeba faktury za zboží, které si koupíte. V tomto směru jsou tedy výhody na obou stranách a tak je nejvýhodnější půjčka dostupná u obou.
Zmapujeme-li ale i možnosti půjček účelových, tak i zde jsou podmínky velmi podobné. Hlavně se poté týkají toho, že u těchto typů půjček najdeme jak v bance, tak i nebankovní společnosti výhodnější úrok. Je tedy na zvážení, na co půjčku konkrétně potřebujeme. Pokud na investice spojené s autem, rekonstrukcí, nebo nákupem spotřebičů a elektroniky, je účelový úvěr rozhodně dobrou volbou.
Nebankovní segment je stále plný podvodníků
Ačkoliv nám z našeho porovnání z hlediska přístupu k úvěru mnohem lépe vyšel segment nebankovní, zde nesmíme zapomenout zmínit i to, že je zde stále velké množství podvodníků. Banky jsou samozřejmě pod dohledem ČNB, mají potřebné licence a dozoruje nad nimi řada dalších kontrolních orgánů. Soukromí poskytovatelé v podobě společností jsou však kontrolovány pouze klasickými institucemi na trhu. A to může u mnohých samozřejmě svádět hlavně k tomu, že své klienty budou tlačit do nestandardních smluv a závazků.
Vše ale může vyvrcholit třeba také tím, že narazíte na skutečného podvodníka. Příklady jsou dnes zřejmé a jasné. Hlavně situace, kdy člověk vybere peníze a ztratí se, stejně jako situace, kdy půjčka není vůbec poskytnuta. A pokud ano, tak s doslova lichvářskými, tedy likvidačními úroky.