website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Okamžitá výpověď ze strany zaměstnance

O tom, jak podávat správně výpověď, toho bylo napsáno mnoho. Existují však situace, kdy může zaměstnanec ukončit svůj pracovní poměr okamžitě, hovoříme pak o okamžité výpovědi ze strany zaměstnance. Kdy mohou zaměstnanci tohoto práva využít a jak správně postupovat?

Contents

Bez výpovědní lhůty

Zatímco podle platného zákoníku práce může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď jen z předem určených důvodů a navíc jsou přesně vymezeny situace, kdy zaměstnanci výpověď dát nemůže, může zaměstnavatel podat výpověď kdykoli. A na rozdíl od zaměstnavatele ani nemusí udávat důvod.

Ať už se jedná o výpověď ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele, kromě případů okamžitého zrušení pracovního poměru je třeba dodržet stanovenou výpovědní dobu. Ta musí činit nejméně dva měsíce, ale může být po vzájemné písemné dohodě prodloužena.

Okamžité zrušení pracovního poměru

Situaci, kdy zaměstnanec podává okamžitou výpověď, řeší § 56 č. 262/2006 Sb., zákoník práce. I v případě této výpovědi platí, že musí být písemná.

Na rozdíl od běžné výpovědi, po jejímž podání končí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, končí v případě okamžité výpovědi pracovní poměr ihned. Jelikož se jedná o zásadní komplikaci z hlediska zaměstnavatele, zákon přesně určuje, za jakých podmínek lze okamžitou výpověď podat.

Prvním možným případem je situace, kdy zaměstnanec nemůže danou práci vykonávat, aniž by bylo vážně ohroženo jeho zdraví. Tuto skutečnost musí prokázat lékařským posudkem, a navíc je další podmínkou skutečnost, že 15 dnů poté, co zaměstnavateli tento posudek předložil, mu neumožnil výkon pro něho vhodné práce. Jinými slovy vám váš zdravotní stav neumožňuje danou práci vykonávat a zaměstnavatel vám nenabídl alternativní pozici, jejíž výkon by vám nepoškozoval zdraví.

Druhým případem je situace, kdy mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat či náhradu mzdy (platu) anebo alespoň jakoukoli část do 15 dnů po termínu splatnosti.

Jak správně okamžitě ukončit pracovní poměr

Pokud se na vaši situaci vztahuje alespoň jedna z výše uvedených podmínek a chcete využít svého práva, kdy je vhodná okamžitá výpověď ze strany zaměstnance, podejte písemnou výpověď s odvoláním na příslušný paragraf zákoníku práce.

Důležité je ve výpovědi tohoto druhu uvést důvod, který k výpovědi vedl, a to tak, aby nebyl zaměnitelný s jiným důvodem. V tomto případě tedy neplatí, že důvod není třeba uvádět, naopak.

Okamžitá výpověď – ukončení pracovního poměru – je podrobně popsáno v Zákoníku práce

Okamžitou výpověď můžete podat ve lhůtě dvou měsíců od dne, kdy jste se dozvěděli o důvodu opravňujícím tuto výpověď podat, a nejpozději jeden rok ode dne vzniku tohoto důvodu. Pokud se tedy váš zaměstnavatel dostal do prodlení s výplatou, nebo pokud nemůžete ze zdravotních důvodů práci vykonávat, a nebyla vám nabídnuta jiná práce, nemusíte se rozhodovat okamžitě.

Pokud podáte výpověď, kterou okamžitě zrušíte váš pracovní poměr, vzniká vám nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá sjednané délce výpovědní doby, tedy minimálně dvou měsíců. Zákoník práce vás tedy jako zaměstnance chrání, a proto nezůstanete okamžitým zrušením pracovního poměru bez prostředků.

Zákoník práce v tomto případě pamatuje na situace, do níž se může dostat kdokoli z nás – v důsledku zhoršení zdravotního stavu nebudeme moci naši práci vykonávat, případě se náš zaměstnavatel dostane do platební neschopnosti.

 

 

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Další možností, jak okamžitě zrušit pracovní poměr, je zrušení ve zkušební době. Tuto možnost mají jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec.

Zaměstnavatel má v tomto ohledu svázanější ruce než zaměstnanec. Pokud podáváte jako zaměstnanec výpověď ve zkušební době, tedy žádáte o zrušení pracovního poměru, nemusíte udávat důvod. Výpověď, resp. oznámení by mělo mít písemnou formu a je důležité, aby obsahovalo i datum ukončení pracovního poměru.

V tomto případě vám nenáleží žádná náhrada mzdy a zaměstnavatel vám vyplatí mzdu či plat poměrně, tj. za odpracované dny.

3.4/5 - (8 votes)

You may also like...

5 Responses

  1. Spáčil Alexandr napsal:

    Prosím poraďte.Je mi 58 let a pracuji jako st.technik.Bydlím v Rakovníku a každý den dojíždím do Prahy ,kde sídlí firma a kde mám pracoviště.Ráno odjíždím v 5 hod a (pracuji od 7 do 17 hod) přijíždím domů v 19 hod.Takto jezdím již dva roky.Poslední dobou je to pro mně velice zatěžujicí a jsem již unaven.Naskytla se mi příležitost pracovat v Rakovníku.Byl jsem na pohovorech a byl jsem přijat.Nastoupit musím však 23.2.2015.Můj šéf mně nechce propustit jenom když si dám řádnou výpověď.V Rakovníku bych u této firmy mohl pracovat až do důchodu.Poraďte mi prosím co mám dělat abych dostal okamžitou výpověď.Děkuji mockrát za brzkou odpověď Spáčil

    • Tajný napsal:

      Sašo, já si myslím, že i když dostanete paragraf, že prostě když nepřijdete, tak jakmile vás nový zaměstnavatel zaměstná, tak se maže. A i kdyby se nesmazal tak co? Vy práci do důchodu máte 🙂
      Nejsem teda právník…

  2. jituš napsal:

    to nebude takové jednoduché. Zkuste za sebe najít náhradu nebo proberte se zaměstnavatelem dohodu. Pokud ne, tak bude lepší prostě toho 22.2. jít naposled do práce… Ale není to úplně čisté řešení…

  3. Standa napsal:

    Dobrý den. U okamžitého zrušení pracovního poměru – varianta 15 dni bez mzdy. Da se v tomto případe chápat i „cestak“ za služební cesty, ktere byly již před několika měsíci? Děkuji

  4. Radek napsal:

    Dobrý den, zaměstnavatel mi nevyplatil část mzdy za měsíc červen a strhl my část mzdy za jakousi pokutu ,kterou nemám na vyplatní pásce. Neplatí přesčasy,noční příplatky,dovolenou,svátky v plné výši ,ale pouze 70% za sváty a 10% to nevím za co. Mohu dát okamžité zrušení pracovního poměru. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *