P2P půjčky a investice do nich – výhody a nevýhody
Když se řekne P2P půjčky, mnoho lidí nemá jasno v tom, o co konkrétně jde. Nejsou to totiž úvěry od konkrétní nebankovní společnosti. Jedná se o model, který funguje na principu, kdy si lidé půjčují sami mezi sebou. A to nikoliv tak, že se vzájemně kontaktují, ale na základě konkrétních platforem, které nám umožní zprostředkování těch, kteří peníze potřebují s těmi, kteří je nabízejí. Mezi nejznámější možnosti na našem trhu patří:
- Bankerat
- Loanis
- Benefi
- Zonky
Contents
Jak P2P půjčky fungují?
Než se podíváme na dané možnosti z hlediska investic vlastních peněz, mněli bychom mít jasno v tom, jak celý systém vlastně funguje. První krok je poměrně jednoduchý, jelikož je spojený s tím, že si žadatel o půjčku podá žádost o finanční prostředky. Zde si jasně definuje, kolik peněz bude chtít půjčit, na jaký úrok, stejně jako uvede také to, co konkrétně může splnit – třeba dodání výplatních pásek. Následně se mu již ozývají samotní investoři. To ho však přímo nekontaktují, ale nabízejí mu požadované částky.
Tu může nabídnout jeden investor sám, stejně jako může nabídnout pouze část požadované sumy. Výsledná půjčka tak může vzniknout kombinací několika jednotlivých investorských nabídek. Následně jsou sepsány potřebné dokumenty a půjčka je reálně zaslána žadateli. Ten následně splácí, přičemž z daných splátek jsou vypláceni samotní investoři, stejně jako je z nich hrazen i poplatek pro zprostředkovatele celé investice.
Jaké má investování výhody?
Určitě je to celková zajímavost, jelikož v naší zemi se jedná o variantu poměrně novou a tak logicky také poměrně zajímavou. Druhým důvodem, proč se rozhodnout k investici je určitě to, že výše uvedené platformy jsou na tom velmi dobře se samotnou bezpečností. A to s ohledem na případná zneužití dat, nebo dokonce peněz. Nejedná se tak o běžné půjčování lidem na ulicích, jelikož všechny transakce jsou zastřešovány spolehlivými a známými společnostmi, které P2P zprostředkují.
Tím hlavním důvodem je ale výše možného zhodnocení. Na rozdíl od dalších možností na našem trhu je totiž zhodnocení jedno z nejvyšších, což rozhodně láká ty, kteří chtějí své peníze zhodnotit co nejvíce. Přitom nejsou sami tlačeni do žádných konkrétních fondů, jelikož každý má v rukou své peníze sám a tak si vybere, komu je půjčí. Může jit tak výhradně po jistých půjčkách, kde žadatelé obvykle chtějí jenom menší částky a sami jsou považováni za velmi bonitní klienty. Kdo se nebojí rizika, může zkusit i jiné varianty, kde už je zhodnocení sice vyšší, ale klienti ne vždy dosahují tak dobré bonity, jako v prvním případě.
Jak minimalizovat možné riziko?
Jeden příklad jsme si již uvedli. Ten konkrétně souvisí s tím, že se sami rozhodneme, do jakých P2P půjček budeme investovat. Tedy že se sami rozhodneme, komu půjčíme a komu ne. Ideální je tedy vybírat takové žadatele, kteří mohou doložit svůj příjem, mohou doložit výpisy z bankovních a nebankovních registrů, stejně jako se mohou zaručit také nemovitostí. Díky tomu máte nejenom přehled o samotné bonitě klienta, ale máte jistoty spojené s tím, že v případě nehrazení pohledávky můžete získat peníze například prodejem oné nemovitosti.
Riziko však lze snížit i dalšími cestami. Jednou z nich je nutnost rozdělovat naše finanční prostředky do více úvěrů. Díky tomu tak celkové riziko rozložíme a tak minimalizujeme. Pokud vše vsadíme na jednu půjčku a daný žadatel nebude splácet, je to pro nás skutečně velkou komplikací, která může vést až k tomu, že o peníze přijdeme. Pokud však naše finance rozložíme do několika půjček v menších částkách, nemusí nás nesplácení jedné nijak ohrozit. Výdělky z ostatních tak nejenom dokážou kompenzovat ztrátu, ale navíc můžeme být i nadále v plusu. I na to je dnes dobré myslet.
Jaká jsou možná rizika a nevýhody?
Primárně jsou rizika spojená hlavně s tím, že daný dlužník přestane splácet a my se dostaneme do situace, kdy budeme muset peníze vymáhat. V takovém případě je ohrožený nejenom zisk z dané investice, ale i to, že vůbec budeme alespoň na svém. Je třeba dodat, že P2P půjčky nemají výnosy nijak garantovány a je vždy pouze na nás a na zvážení možného rizika, zde se rozhodneme ho podstoupit, nebo nikoliv. Na druhou stranu dodat musíme i to, že někteří poskytovatelé nám mohou být v rámci vymáhání peněz nápomocni a poskytnou nám třeba i odpovídající právní nebo poradenskou pomoc.
Druhým rizikem, tedy spíše nevýhodou může být primárně to, že se dostaneme do takové situace, kdy na trhu nebude dostatek půjček, do kterých budeme chtít investovat. Budou k dispozici buď ty rizikovější, kterým se chceme vyhnout, nebo vše dosáhne situace, že u těch nejméně rizikových budou vybráni jiní investoři, než my. Je sice možné snížit požadovaný úrok a získat tak šanci na investici, ale to už je zase spojeno s tím, že můžeme nejenom méně vydělat, ale můžeme tak i zvýšit celkové riziko.
Jak začít?
I když P2P z pohledu investic mohou být rizikem, nezapomínejme na to, že dnes je na trhu řada podobně, nebo i více rizikových investic. Zkrátka je třeba vědět, že se může stát kdykoliv a kdekoliv, že o peníze přijdeme. Proto se není třeba tohoto investování nijak výrazně bát, jelikož jak potvrzuje zájem investorů, tato platforma skutečně začíná fungovat. A to velmi dobře. Ukázkou může být také zahraničí, odkud k nám P2P půjčky přišly. Zde jsou velmi oblíbenou variantou jak u investorů, tak i u žadatelů. Ti je totiž primárně využívají proto, že mohou získat peníze za úroky, které jsou nejenom výhodnější než u nebankovních společností, ale jsou výhodnější i než u banky. A toho je možné samozřejmě dosáhnout také u nás.
Pokud se rozhodnete také začít s danými investicemi, není nic jednoduššího, než udělat první krok. Ten by měl spočívat v zaregistrování-se na některou z výše uvedených platforem. A to nikoliv jako žadatel o půjčku, ale samozřejmě jako investor. Následně už jenom vložíte požadovanou částku, kterou budete chtít investovat. Poté už je postup více než jednoduchý, jelikož procházíte jednotlivé poptávky po půjčkách a vybíráte takovou, která vám bude připadat bezpečná a nejméně riziková. Zde už jenom nabídnete své finance a čekáte na to, zda si vaši nabídku žadatel zvolí. A pokud ano, již jsme zmínili, že vše pokračuje podpisem smlouvy.
Ohledně investování do půjček velmi bonitním klientům s malým rizikem, je tam důležité to, aby ten zprostředkovatel si bral nízké poplatky, protože se celkově pracuje s nižším zhodnocením. Je rozdíl, když je poplatek třeba 2% a úrok 15% a když je poplatek 2% a úrok 6%.
Z tohoto hlediska mi osobně vychází zajímavě http://www.zonky.cz a http://www.banking-online.cz, který zde není uveden, ale ten mix bonitních žadatelů a nízkých poplatků je tam výhodný.
Jak to hodnotíte vy?