website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Platba kartou v cizině – co potřebujete vědět?

Jet na dovolenou do ciziny dnes není nic neobvyklého. Vzhledem k cenám některých zájezdů si to dnes může dovolit skutečně velké množství lidí. A jelikož si zde budou chtít i něco koupit, je jasné, že se nabízí otázka, jak zde platit. Klasikou je hotovost, kdy je možné vzít si do zahraničí některou ze světových měn. A s tou zde lze nejenom platit, ale je zde možná také situace spojená s tím, že si ji zde vyměníte na místní měnu. Dnes se však už jedná o postup, který je poměrně zastaralý a kdo jede do většího letoviska, ten volí hotovost spíše jako dodatečnou rezervu. Stále více se využívá platba kartou v cizině. Co vše v souvislosti s tím potřebujete vědět? Podívejte se.

Contents

Kde je možná platba kartou v cizině?

Nejprve si položme otázku, kde všude je možné kartou zaplatit. Když jde o seznam zemí, tak pokud můžeme danou oblast označit za vyspělou, je platba kartou v cizině naprostou samozřejmostí. Pokud jde o konkrétní místa, tak zde už záleží jenom na samotných obchodnících a na tom, zda mají k dispozici terminály. Je jasné, že platba kartou v hotelu, nebo supermarketu už není nic neobvyklého. Stále více se ale terminály dostávají i do:

  • Menších obchodů a stánků
  • Restaurací
  • Pošt a jiných institucí
Platba kartou v zahraničí může být výhodnější, než hotovost

Platba kartou v zahraničí může být výhodnější, než hotovost

Mít sebou v zahraničí kartu tedy znamená, že ve většině letovisek není problém vždy najít místo, kde se bez hotovosti obejdete. Vždy však doporučujeme si před cestou danou možnost raději ověřit.

Jakou kartou je možné platit?

Pokud vás zajímá, co vše obnáší platba kartou v cizině, podívejme se společně i na to, jakou kartou je možné platit. Roli zde ani tak nehraje banka, nebo to, jaký je vydavatel karty. Pokud chcete mít jistoty, mějte po ruce kartu Visa nebo Mastercard. S nimi obvykle není problém na žádném místě. Co je ale naopak dobré mít na paměti, to je typ karty, kterým budete platit. Dnes rozlišujeme dvě hlavní varianty, kterou je debetní karta a kreditní karta. A zde už je dobré být na pozoru, jelikož někdy může být s platbou problém.

Debetní karta je ta, kterou má většina lidí ke svému účtu a kterou aktivně používá u nás. V zahraničí ale někdy platí, že vám je k ničemu, jelikož jedinou možnosti je právě kreditní karta. Pokud ji nemáte, může to být celkem problém. A to mimo jiné i proto, že je na ní pohlíženo jako na půjčku. Pokud nesplníte podmínky banky, tak vám kreditku nemusí vydat. A rázem je v souvislosti s platbou v zahraničí problém. Velmi častá povinnost kreditních karet je tam, kde si něco půjčujete – třeba osobní automobil.

Co je třeba zařídit před cestou?

Placení kartou v cizině není nic složitého, a pokud se neobjeví některá z výše zmíněných komplikací, nemáte se skutečně čeho obávat. Dobré je ale vědět i to, co je vhodné zařídit před cestou. Jsou totiž věci, na které je vhodné se zaměřit. Souvisí hlavně s vaším účtem, kde je nutné mít dostatek finančních prostředků. Pokud používáte kreditní kartu, tak je pochopitelně třeba mít i dostatečný úvěrový limit. A co dále je dobré zkontrolovat?

  • Platnost vaší karty
  • Povolené zahraniční platby
  • Výše limitů plateb

Moderní banky dnes umožní všechno jednoduše zkontrolovat v rámci vašeho internetového bankovnictví. Díky tomu s tím nebudete mít jakékoliv starosti. Kdo však chce mít jistotu, může navštívit pobočku, zde sdělit své tři požadavky a se samotným zaměstnancem vše postupně projít.

Jak je platba kartou výhodná?

Zajímá vás také výhodnost dané platby? Pokud ji porovnáme z hotovostí, tak se skutečně může jednat o formu placení, která je tou nejvýhodnější. Důvodem je to, že banka obvykle nabízí při platbě kartou jiné kurzy, než které vás čekají při návštěvě směnárny. A tak si tuzemskou měnu převedete na zahraniční výhodněji, než pokud byste tak činili v rámci reálných bankovek. Navíc často se jedná o směnu jednorázovou, což v mnoha zemích není možné, jelikož si místní měnu musíte vyměnit až na místě. A to znamená, že si v tuzemsku vyměníte koruny na eura nebo dolary a až na místě je směníte za místní bankovky. A dvojitou směnou si nákupy opět znevýhodníte, kvůli dvakrát aplikovanému kurzu.

Dále nezapomínejme na to, že je poměrně časté, že za platbu kartou v zahraničí ani nic neplatíte. A pokud ano, stále může vše vyjít výhodněji, než v případě klasické hotovostní platby.

Jsou i rizika?

Určitě ano. Jednou z nich je takzvaná platba v režimu cash advance. Jedná se o stav, kdy sice zaplatíte prostřednictvím terminálu za zboží nebo službu, ale tento terminál je nastavený jako výběrový. Tedy tak, že si obchodník z vaší karty strhne peníze, ty by vám vydal a vy s nimi zaplatíte. Podobně, jako je u nás známá služba cashback. V zahraničí je ale cash advance tuzemskými bankami zpoplatněný. U některých to mohou být nižší desítky korun, což se týká hlavně menších bank. U těch velkých už ale počítejte i s částkou, která se blíží hodnotě 200 Kč, ke které může být následně dokonce připočteno i nějaké to procento z uskutečněné transakce. Na toto pozor.

Zmiňme ještě druhé riziko, kterým může být zneužití karty. Jak se bránit právě tomu? Ideální je platit hlavně u na první pohled bezproblémových obchodníků – tedy v na první pohled kvalitních obchodech. Druhou cestou, jak můžete zneužití karty eliminovat, je to, že si ji budete dostatečně hlídat. S tím souvisí také to, že si nastavíte odpovídající limity, aby případná ztráta nebyla tak velká. A když k ní dojde, je dnes možné mít sjednané i pojištění platební karty. Pokud vám jsou neoprávněně odčerpány peníze, tak vám je v rámci pojistky pojišťovna vrátí. I na toto je dobré při platbě kartou v zahraničí myslet.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *