Pojištění domácnosti – jak na to
Tápete v tom, jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti, kdy a jak bychom měli naši nemovitost pojistit a na co si dát pozor? Poradíme vám, jakým nejčastějším omylům se vyvarovat a jak nastavit pojištění tak, aby vám poskytovalo dostatečné pojistné krytí.
Contents
Rozdíl mezi pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti
Ačkoli se jedná o zcela odlišné typy pojištění, lidé je mnohdy zaměňují. Pojištění domácnosti se vztahuje na veškeré vybavení vaší domácnosti, včetně například osobních věcí. Domácnost je zjednodušeně řečeno vše, co najdete ve svém domově a co je přemístitelné.
Naproti tomu pojištění nemovitosti je například pojištěním vašeho domu, které vás chrání proti působení přírodních živlů, přepětí v elektrické síti, pádem stromů nebo přírodním katastrofám, například zemětřesení. Pojistit si můžete dům, chatu, chalupu nebo například garáž. Připojistit pak lze konkrétní příslušenství domu nebo na zahradě, třeba pergolu nebo bazén.
Kdy se pojištění domácnosti vyplatí
Pojištěním domácnosti de facto pojišťujete vše, co dělá váš domov domovem. Pojištění domácnosti je důležité u bytů v osobním vlastnictví, stejně jako nájemních nebo družstevních – to, co pojišťujete, jsou totiž vaše osobní věci, přenosná elektronika, ale také knihy, kosmetika apod.
Mnozí z nás si neuvědomují, co všechno ztratíme v případě, že dojde například k požáru nebo vytopení naší domácnosti sousedem. O kolik věcí nevyčíslitelné hodnoty přijdeme a jaká nás čeká investice, než obnovíme jen to nejnutnější. A z toho právě plynou nejčastější chyby při uzavírání pojištění domácnosti.
Dalším případem, kdy pojištění domácnosti využijete, je odcizení nebo vandalismus. Pokud se k vám někdo vloupá, ukradne cenné věci a zbytek vybavení poničí, půjdou škody mnohdy do statisíců. Bez správně nastaveného pojištění vás čeká pár krušných let, než vybavení vaší domácnosti obnovíte.
Pojistěte vše na reprodukční hodnotu
Co to znamená? Pokud máte stanovit pojistnou částku vybavení vaší domácnosti, doporučujeme udělat úplný soupis věcí podle kategorií a odhadnout jejich přibližnou cenu, kdybyste je chtěli pořídit nové.
Že je vaše televize již stará a brýle chcete brzy vyměnit? Pokud naráz o všechno přijdete, starou televizi pravděpodobně neseženete, budete kupovat novou, stejně jako brýle. Nezapomínejte ani na zdánlivé drobnosti, jako například kosmetiku, parfémy, nářadí, hudební a filmová DVD atd.
Jedině tímto způsobem zajistíte, že vaši domácnost nepodpojistíte, což bývá nejčastějším problémem v případě pojištění domácností. Cílem je stanovit takovou pojistnou částku, která vám umožní přenositelné vybavení vaší domácnosti plně nahradit v pořizovacích cenách nového zboží.
Pojištění odpovědnosti za škodu jako nutnost
Pokud bydlíte v bytě, doporučuje se vždy uzavřít ještě pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu. Nemusí se jednat jen obvyklou rozbitou pračku, která vytopí souseda – v domácnosti s malými dětmi se může odehrát spousta zdánlivě veselých příhod, které se odrazí na zdech nebo vybavení vašich sousedů. Pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu není drahé a poskytuje rodinám větší klid pro případ malé nebo větší nehody v domácnosti.
Zvažte připojištění
K pojištění domácnosti si můžete přidat řadu připojištění, například pojištění vybavení garáže na jiné adrese.
Dále je možné připojistit individuální vybavení domácnosti, tj. konkrétní cenné předměty, které se v domácnosti nacházejí. Může jít o drahý hudební nástroj nebo například kolo. Pokud jsou tyto věci dražší, vyplatí se na ně uzavřít připojištění, protože takto nákladné předměty spadají zpravidla do výluk v rámci standardního pojištění domácnosti.