Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti – jak se liší?
Pojištění je dnes běžnou součástí našich životů a mnohdy jsme povinni platit si různé pojistky. Pokud se podíváme na to, které jsou v rámci zákona povinné, je to třeba:
- Sociální pojištění
- Zdravotní pojištění
- Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla
Potom ale existuje široká škála pojistek, které povinné nejsou a jsou čistě dobrovolné. Přesto je ale výrazně doporučováno je mít. Z jakého důvodu? Je to dáno samozřejmě tím, že nám mohou v budoucnu ušetřit především nemalá finanční vydání. Mezi tyto pojistky řadíme i takové, které jsou spojeny s naším bydlením. Konkrétně se jedná o pojištění domácnosti a dále také pojištění nemovitost. Jelikož v nich mnoho lidí stále nemá jasno, podívejme se společně na jejich specifika. I když je daná pojistka poměrně výrazně doporučována, a to hlavně s ohledem na výši škod, musíme říci, že mluvíme o pojištění dobrovolném. Tedy takovém, které si konkrétní osoba může, ale pokud nechce, tak samozřejmě také nemusí sjednávat.
Jak se pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti liší?
Podívejme se nejprve na to, jak se dané dvě pojistky konkrétně liší. Už to je poměrně zajímavé. Zároveň se ale dá říci, že dané rozlišení už lehce vychází z jejich názvů. Nejprve se podíváme na pojištění domácnosti. Jedná se o takovou pojistku, která je spojena s věcmi, které jsou v našem interiéru. Tedy vše, co je uvnitř našeho domu nebo bytu, může být pojištěno a tedy finančně ochráněno. Nutno dodat, že tato pojistka se může vztahovat třeba i na balkony a lodžie, stejně jako není nic neobvyklého, že v ní jsou zahrnuté například také sklepy. A to včetně věcí, která jsou v nich umístěné. Typickým příkladem mohou být například jízdní kola, která se právě do sklepů nejčastěji umisťují.
Druhá možnost označovaná jako pojištění nemovitosti je charakteristická tím, že ta se naopak na nic, co je v interiéru nevztahuje. Jejím úkolem je chránit hlavně budovu jako takovou. Je jasné, že v tomto konkrétním příkladu mluvíme o rodinném domě, ale může se jednat třeba o dům panelový, kancelářský objekt a řadu dalších. Nutno ale říci, že toto pojištění se může vztahovat i na pozemek, který souvisí s domem. I ten je nemovitým majetkem. Pojištění tak může být rozšířeno třeba na:
- Věci na vaší zahradě
- Altán, pergolu, nebo zahradní domek
- Nadzemní, ale i zapuštěný bazén
Kdo si může jednotlivé pojistky sjednat?
Podívejme se také na to, pro koho mohou být jednotlivé pojistky vhodné. Nejprve se podíváme na pojištění domácnosti. Zde je třeba říci, že by měl mít danou pojistku skutečně každý, kdo někde bydlí. Tato pojistka je určená každému, bez ohledu na to, zda bydlí v bytě, nebo naopak bydlí v domě. Co je zde nutné říci, to je také informace o tom, že vlastnictví dané nemovitosti zde roli nehraje. Tuto pojistku by měl mít prioritně sjednanou každý, kdo na daném místě bydlí. Tedy třeba i ten, co je v určitém bytě v pronájmu, jelikož povinností majitele není tuto pojistku mít, jelikož na tomto místě nebydlí a logicky se ani neočekává, že by se zde stala nějaká škoda. Tu může způsobit hlavně nájemník a tak je nutné, aby se pojistil on.
Nyní se podívejme na pojištění nemovitosti. Zde už je to podstatně jednodušší, jelikož danou pojistku by si měl uzavřít každý, kdo nemovitost vlastní. A to bez ohledu na to, zda v ní bydlí, nebo nikoliv. Ideální je mít pojištěný dům jako takový, i pokud v něm jsou jednotlivé jednotky pronajímány. Zde připomeňme také to, že pokud bydlíte v bytě, který spadá pod SVJ, má pojištění nemovitosti sjednané pravděpodobně celé sdružení. A pokud ne, mělo by to být prioritou.
Jak by mělo vypadat správné pojištění?
Již víme, kdo by si měl jak pojištění nemovitosti, tak i pojištění domácnosti sjednat. Nyní se podívejme také na to, jak by mělo to pravé vypadat. Roli zde hraje jedna hlavní, důležitá a v podstatě jediná věc. O jakou věc se jedná? Jde o hodnotu. Pojistka by měla vždy odpovídat tomu, jaká je hodnota nemovitosti, nebo jaká je hodnota věcí, které jsou v konkrétní domácnosti. Ta by měla vždy odpovídat limitům pojištění. Pokud si domácnost nebo nemovitost pojistíte na menší sumu, může se stát, že pokud půjde o kompletní škodu, tak vám nemusí být v budoucnu proplaceno vše, co bylo zničeno. Pokud naopak dojde k tomu, že bude hodnota příliš nadsazena, budete zbytečně platit velké pojistné.
Co bychom také neměli opomíjet, to jsou i informace spojené s tím, že smlouvy je nutné pravidelně aktualizovat. Jsou situace, kdy se hodnota nemovitosti ale i domácnosti zvýší – rekonstrukce, stejně jako se může také snížit. Prodej některých věcí nebo výměna za levnější. To vše by následně mělo být spojeno právě s úpravou smlouvy. Proč? Důvody jsou stále stejné, jaké jsme zmínili výše. Tím hlavním důvodem je přirozeně to, aby byly proplaceny všechny škody a abyste platili za pojištění takovou částku, která je tou správnou.