website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Poskytovatel a zprostředkovatel půjčky – jak se liší?

Když se rozhodnete vzít si půjčku, můžete to udělat několika různými cestami. Můžete si požádat online, telefonicky, stejně jako třeba i osobně. Důležité je určitě vědět to, u koho si konkrétně peníze berete. Primárně byste měli hledět na:

  • Férový přístup
  • Transparentní podmínky
  • Otevřené jednání

Dále hraje roli také to, zda je konkrétní společnost poskytovatel půjčky, nebo zprostředkovatel půjčky. Jak se dané možnosti liší a jaké jsou jejich výhody, stejně jako nevýhody? Podívejte se společně s námi.

Contents

Kdo je poskytovatel půjčky?

Zprostředkovatel půjčky může vybrat nabídku přímo na míru

Zprostředkovatel půjčky může vybrat nabídku přímo na míru

Jedná se o společnost, u které si nejenom můžeme požádat, ale která nám peníze také poskytuje. A to ze svých vlastních zdrojů. Jedná se tedy i o společnost, která je uvedena v následné smlouvě a se kterou přímo jednáme. A to od chvíle, kdy si o peníze budeme žádat.

Kdo je zprostředkovatel půjčky?

Už samotný název jasně ukazuje, že se nejedná přímo o poskytovatele. Jedná se o společnost, u které si o peníze sice požádáme, ale poskytne nám je už někdo zcela jiný. Zprostředkovatelem dnes může být nejenom konkrétní firma, ale může to být třeba i soukromá osoba.

Jaké výhody má poskytovatel půjčky?

Jednou z hlavních výhod je určitě to, že jednáme přímo s firmou, která nám finanční prostředky půjčuje. A to může znamenat to, že v mnoha případech můžeme očekávat individuální přístup, s ohledem na případné naše požadavky, nebo možnosti. Velmi často jde tato podmínka ruku v ruce s podmínkami získání. Třeba ve chvíli, kdy je nutné doložit příjem, může společnost přistoupit na to, že kromě klasického dokumentu může využívat i jinou cestu, jako je:

  • Ověření u zaměstnavatele
  • Ověření pomocí výplatních pásek
  • Ověření na základě výpisu z účtu

Další výhodou je určitě to, že přesně víme, s kým jednáme. Sami si tak můžeme danou společnost vybrat třeba podle jejich referencí, stejně jako podle hodnocení, nebo podle zkušeností někoho z našich blízkých. Máme tak jistoty, že si lze požádat u skutečně prověřeného poskytovatele, se kterým nelze šlápnout vedle.

Jaké má poskytovatel půjčky nevýhody?

Ano, i ty mohou existovat. Jednou z hlavních nevýhod, kterou může poskytovatel půjčky mít, je určitě to, že nám nabízí jenom svůj klasický produkt, který ho charakterizuje. Pokud máme jiné požadavky třeba s ohledem na půjčenou částku, nebo máme jiné požadavky třeba s ohledem na délku splácení, nemusí nám být vyhověno. Stejně tak může být nevýhodu poskytovatelů půjček i to, že právě ten, kterého si zvolíme, není nutně tím nejvýhodnějším. Přeplatíme tak více, než u jiných variant na trhu. Naštěstí dnes už existují i celkem snadná řešení, jak toto eliminovat. Je to refinancování, nebo konsolidace. V obou případech je naše půjčka převedena jinam.

Jaké výhody má zprostředkovatel půjčky?

Ani zde nesmíme zapomenout na hlavní pozitiva. Jelikož zprostředkovatel nepůjčuje peníze sám, ale vždy nám vybere konkrétního poskytovatele, je výhodou rozhodně to, že můžeme získat tu nejvýhodnější půjčku na trhu. Nejenom, že vám bude vyhovovat s ohledem na výši splátek, nebo na výši částky. Nejčastěji bude vyhovovat i s ohledem na úrokovou sazbu, díky které můžeme říci to, že se bude jednat o tu nejnižší, která bude v rámci dané možnosti k dispozici.

Výhodou může být také to, že nemusíme mít o půjčce vůbec jasno a pouze řekneme to, kolik peněz a na co potřebujeme. Zprostředkovatel půjčky už bude tou osobou, která nám nejenom najde nejlepšího poskytovatele, ale vše i zajistí tak, aby naším jediným úkolem byl jenom podpis smlouvy.

Jaké má poskytovatel půjčky nevýhody?

Ano, jsou i negativa. Obvykle tento obor činnosti funguje tak, že zprostředkovatel půjčky má za každou sjednanou provizi. Logicky tedy může dojít k tomu, že nám nenabídne vždy ten nejdokonalejší úvěr, ale může nám nabídnout takovou půjčku, ze které získá nejvíce. Stejně tak může být negativem také to, že při konkrétním výběru nemusí mít ve svém portfoliu všechny poskytovatele na trhu, což znamená, že nemusí vždy nabídnout přesně to, o co máme zájem a co bychom si vybrali i my sami.

Jak se rozhodnout?

Pokud hledáte tu správnou cestu, rozhodně dejte na naši radu. Ideální je udělat si přehled o současném trhu a vybrat si poskytovatele, který by vám s ohledem na podmínky a možnosti plně vyhovoval. Poté by měl následovat druhý krok, kdy oslovíte zprostředkovatele. Vždy jsou první kroky nezávazné a tak si necháte předložit nabídku půjčky, kterou by vám mohl zařídit. Pokud je lepší, než ta, kterou jste našli vy, je více než jasné, že na jeho nabídku kývnete. Pokud je naopak horší, můžete jeho služby odmítnout a vydat se klasikou cestou. Tedy takovou, že si požádáte přímo u poskytovatele.

Při výběru určitě nezapomínejte na hlavní rady, které s výběrem půjčky souvisí. Roli hraje úrok a RPSN, výše a délka splácení, stejně jako nezapomínejte zohlednit i možné úlevy nebo výhody, stejně jako na to, jaké jsou případné sankce a pokuty ve chvíli, kdy se opozdíte s vaší splátkou. To je třeba zohlednit v obou případech.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *