Povinné ručení a havarijní pojištění – čím se liší?
Auto má dnes stále více lidí. Je samozřejmě jasné, že jeho majitelé dnes mají poměrně velké množství povinností, které s jeho samotným provozem přímo souvisí. Pokud se podíváme na to, jaké to jsou, nemusíme nutně končit jenom u technických kontrol. Je to také pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, lidově nazývané jako povinné ručení. I to je dnes třeba mít sjednáno. Nejedná se ale o jedinou pojistku, kterou lze mít sjednánu. Další z oblíbených je také havarijní pojištění. Zde už mluvíme o pojistce, která je dobrovolná. A čím se obě varianty liší a co mají společné? Podívejme se.
Contents
Pojistit lze každé auto
Pokud je něco, co mají obě pojistky společné, potom je to rozhodně fakt spojený s tím, že dnes není problém pojistit v podstatě jakékoliv auto, které jezdí na našich silnicích a je přihlášené k provozu na pozemních komunikacích. Je tedy jedno, jak je dané auto staré, stejně jako je jedno, od jaké je automobilky, nebo jakou má konkrétní hodnoty. Čím se ale obě pojistky liší, to je určitě výpočet konkrétní ceny, kterou bude ochrana stát.
Pokud si sjednáváme povinné ručení. Je zohledňován hlavně objem motoru konkrétního vozu, lokalita přihlášení, stejně jako bonus nebo malus řidiče. Pokud jde o havarijní pojištění, hraje roli primárně typ a stáří vozu, z čehož následně vychází také samotná hodnota vozu. Čím je vůz levnější, tím levnější může být také samotná havarijní pojistka, kterou budeme platit.
Jakou ochranu nabídne povinné ručení?
Známým faktem je, že nás povinné ručení, tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla dokáže dobře ochránit při dopravní nehodě. Na co bychom ale neměli zapomínat, to je popis toho, jak vlastně daná ochrana funguje. Na úvod musíme říci, že se mnoho lidí mylně domnívá, že z dané pojistky jsou uhrazeny všechny škody, které jsou způsobeny na našem autě. To je ale častá chyba, jelikož pokud nemáme uzavřené havarijní pojištění, jsme povinni si naše vlastní škody hradit z vlastní kapsy.
Povinné ručení totiž hradí jenom ty, které způsobíme někomu jinému. Tím v podstatě chrání hlavně naši peněženku, jelikož poškozeným nemusíme dávat konkrétní finance z vlastní kapsy, ale jde o finance, které zaplatí pojišťovna. Krýt samozřejmě může škody třeba na:
- Automobilech
- Na movitém i nemovitém majetku
- Na zdraví
Havarijní pojištění hradí naše vlastní škody
Pokud máme pro náš vůz, ale třeba i motocykl sjednáno i havarijní pojištění, můžeme se těšit na to, že budou hrazeny také škody, které způsobíme na našem vlastním majetku. Tedy na našem vlastním automobilu. Jedná se samozřejmě o ty škody, které způsobíme při nehodě, kterou sami zaviníme. Pokud ji zaviní někdo jiný, opět se dostává do hry povinné ručení. Tentokrát ale to, které má viník. Havarijní pojistka tak proplatí škody, které způsobíme třeba nárazem do jiného vozidla, ale i jakoukoliv jinou nehodou, na které budeme mít hlavní podíl.
Havarijní pojistka se nevztahuje jenom na nehody
Důležité je zmínit, že to nemusí být nutně jenom dopravní nehody, na které se dnes havarijní pojistka vztahuje. Zajímavostí této nabízené a hojně využívané ochrany je totiž to, že svým způsobem pojišťujeme automobil na celou řadu dalších situací. A ty mohou být velmi rozmanité. Je to například:
- Poškození vlivem přírodního živlu
- Poškození vandalem
- Krádež vozidla
Pokud se nám některé situace přihodí a my budeme mít havarijní pojištění plnohodnotně sjednáno, dalo by se říci, že máme doslova vyhráno. Vše nahlásíme jako pojistnou událost a pojišťovna proplatí vzniklou škodu – buď v rámci ceny opravy, nebo proplatí cenu celého vozu, pokud je zničeno definitivně, nebo dojde k již zmíněné krádeží.
Povinné ručení nemusí být tak jednoznačné
Základní charakteristiku máme zmapovánu. Ne vždy ale současné pojišťovny zůstávají nutně jenom u svých konkrétních jednoznačných produktů. Třeba povinné ručení může nabídnout navíc i několik doplňkových služeb. Jedná se o takzvané připojištění, které můžeme získat buď zdarma, jako poděkování ke konkrétní pojistce, nebo si ho můžeme sjednat navíc, díky čemuž zvyšujeme možnou ochranu. Mezi hlavní možnosti, které se dnes nabízejí, patří třeba pojištění čelního skla, stejně jako to může být riziko srážky se zvířetem, stejně jako nechybí ani ochrana spojená třeba s přírodním živlem.
Rázem se tak rozšiřují i možnosti toho, jak nás pojištění odpovědnosti z provozu vozidla ochrání. V rámci těchto situací totiž může zastoupit havarijní pojistku. Pokud se některá ze zmíněných událostí stane, a náš vůz je poškozený, můžeme si cenu opravy i další finance nárokovat u pojišťovny. To v případě pouze základního produktu možné není.
I havarijní pojištění může být specifické
Zajímavosti se nemusejí nutně týkat jenom produktu, kterým je povinné ručení. I havarijní pojištění může mít několik zajímavých možností. Může se jednat třeba o krátkodobou pojistku, která nás ochrání třeba jenom v době, kdy vyrážíme na dovolenou. Milovníci jedné stopy zase využívají takzvané sezónní havarijní pojištění. O co se jedná v tomto případě? Pokud je běžná motorkářská sezona, nabídne tato pojistka plnohodnotnou ochranu spojenou i s nehodami. Pokud však sezona není, snižuje se rozsah pojistky, jelikož se zkrátka nejezdí. A tak v platnosti zůstává třeba jenom ochrana spojená s krádeží, přírodním živlem, ale i vandalem. A to se pozitivně podepisuje na ceně pojištění. Pokud ale v zimě vyjedeme a nabouráme, nemáme v rámci této sezonní havarijní pojistky nárok na plnění.
Ideální je kombinace obou
I když má havarijní pojištění i povinné ručení v mnoha směrech několik vzájemných přesahů, mluvíme o nich jako o pojistných produktech, které se vzájemně a rozhodně také velmi dobře doplňují. Pokud s tím něco souvisí, tak rozhodně fakt, že je dobré využívat vždy kombinace obou z nich. Jedině tak budete na vašich cestách plnohodnotně ochráněni, a to ať už způsobíte škodu sami sobě, nebo ji způsobíte někomu jinému. Připomenout samozřejmě musíme to, že povinné ručení dnes nařizuje zákon.
Rozhodnete-li se sjednat si pojistky obě, je také dobrou cestou využít k tomu jednu pojišťovnu. Z jakého důvodu? Můžete si být jisti tím, že sjednaný balíček nebude přesahovat a vy tak nebudete platit za něco, co nabídnou obě pojistky zároveň. Druhá výhoda také souvisí s financemi, a to v tom směru, že získáte i zvýhodnění. Právě proto, že u konkrétních pojišťoven využijete více služeb, než jenom jednu. To, že dnes není problémem sjednat obě pojistky online, to jistě zmiňovat nemusíme, jelikož to považujeme za samozřejmost.