Pravdy a lži o permanentním make-upu. Co musíme vědět, než se pro něj rozhodneme
Permanentní make-up je stále populárnější procedura a stále diskutovanější téma. Internet se jen hemží chvalozpěvy i odstrašujícími články. Jak se v nich vyznat? A co všechno potřebujeme vědět o permanentním líčení, než si o něm uděláme názor?
Permanentní make-up? Co to je a kolik stojí?
Než se pustíme do jeho analýzy, musíme vědět, o čem je vlastně řeč. Permanentní make-up je moderní metoda, kterou se jemně a neinvazivně vnáší pigment do pokožky. Barva se implementuje do hloubky v řádu desetin milimetrů, nejde proto o klasické tetování, které vydrží napořád. Permanentní make-up má životnost několik let podle formy zákroku a typu pleti.
Vytetovat si můžeme obočí, oční linky, kontury rtů nebo celé rty, a dokonce i BB efekt na pleť. Cena se pohybuje studio od studia a může se dostat až k pěti tisícům.
Nespornou výhodou permanentního make-upu je to, že nám dodá pocit sebevědomí a spokojenosti se sebou. Často totiž kvůli nedokonalostem v obličeji trpíme a zbytečně samy sebe ve svých očích shazujeme. Díky výraznějšímu obočí a hornímu víčku bude naše tvář vypadat mladší a svěží. Zatímco je-li naše obočí nevýrazné, obličej ztrácí kontury a působí unaveně a mdle.
Rizika nebo časté mýty?
Žádný zákrok nikdy není bez rizika. Každé tělo totiž na vše reaguje individuálně. Nicméně při dodržení všech instrukcí a zhodnocení svého zdravotního stavu není čeho se bát.
- Mýtus č. 1: Hrozně to bolí. Víc než u čehokoliv jiného je otázka bolesti permanentního make-upu individuální. Každý vnímá tetování jinak. Zatímco někdo necítí nic než šimrání, druhý může pociťovat nepříjemný tlak a píchání jehliček. V každém případě je bolest minimalizovaná pomocí znecitlivujících krémů. Celý zákrok navíc trvá pár minut.
- Mýtus č. 2: Hojení je zdlouhavé a náročné. Ano, každé tetování potřebuje zahojit. Jak dlouho to potrvá, opět závisí na našem těle. Každopádně nejpozději do deseti dnů bývá po všem.
- Mýtus č. 3: Budu mít stroupky a hrozí mi zjizvení. Zatímco některým ženám se během hojení udělá stěží jeden stroupek, jiné mají pokožku zarudlou více a také se stroupky více bojují. Pokud ovšem budou používat hojící mastičku předepsanou kosmetičkou a nebudou si stroupky škrábat, urychlí hojení a vyhnou se vzniku jizev.
- Mýtus č. 4: Permanentní make-up je nepřirozený a každý ho pozná. Pokud zvolíme vhodnou metodu a dobrého make-up artistu, pak bude tetované líčení vypadat božsky a naprosto přirozeně. Obočí může být díky technice microbladingu k nerozeznání od přírodních chloupků. Oční linky zase můžou být tak nenápadné, že jen decentně zvýrazní řasy a zamaskují ty chybějící. Vše záleží na zkušených rukou kosmetičky.
Je pro mě permanentní make-up vhodný?
Nechat si vytetovat obočí, oční linky nebo rty bude skvělé řešení pokud:
- naše vlastní chloupky jsou světlé a prořídly buď následkem nemoci, nebo kvůli pokročilému věku.
- podstoupily jsme chemoterapii a přišly jsme o své vlasy a chloupky.
- jsme sportovkyně a běžné líčení nás často zatěžuje a nevydrží.
- přejeme si mít určitý tvar obočí nebo očí, ale nebaví nás neustále se líčit a odličovat.
- chceme vypadat upraveně a svěže i večer po odlíčení a ráno po probuzení.
Naopak rozmyslet si zákrok bychom měli, pokud:
- máme velmi citlivou pokožku se sklony k jizvení, ekzémům a alergiím.
- jsme těhotné nebo těsně po porodu.
- jsme v procesu léčení onkologického onemocnění.
- máme nějaké krevní onemocnění, žloutenku, nebo jsme HIV pozitivní.
- v nedávné době jsme podstoupili plastickou operaci.
- trpíme psychickými poruchami nebo epileptickými záchvaty.
Základním předpokladem zdařilého výsledku je vybrat si dobrého make-up artistu. Neměli bychom podlehnout četným slevovým akcím a více než cenou bychom se měli řídit zkušenostmi a referencemi. Přece jen jde o viditelnou a citlivou část těla, na které se zákrok dlouhodobě podepíše.
Co vás na permanentním make-upu láká a co vás naopak odrazuje?