Co je to pravidelný příjem? A jak zjistíte, že ho máte?
Doba je taková, že když se rozhodne vzít si půjčku, je třeba prokázat, že ji zvládnete také splatit. Například u mikropůjček často stačí jenom uvést, kolik vyděláváte. Pokud se jedná o potřebu vyšších částek, kde vám přijdou vhod známé spotřebitelské půjčky, už je třeba doložit, kolik vyděláváte. Nutnost je mít takzvaný pravidelný příjem. Máte ho? Na to se společně podíváme.
Contents
Klasické zaměstnání
Je jistotou, že pravidelný příjem skutečně máte. Úvěrová společnost nebo banka má tak jistoty toho, že každý den chodíte do práce a každý měsíc následně dostanete i výplatu. Jste pro ni ideálním klientem, u kterého je vysoká šance na schválení požadované půjčky. Roli zde hraje také to, jak velký pravidelný příjem máte. Zjistit je ho možné hned několika způsoby, mezi které řadíme třeba:
- Klasické vydané potvrzení o příjmu
- Doložení výpisu z účtu
- Zavolání do firmy ze strany banky či nebankovního poskytovatele
Důležité je říci, že kromě výše platu je také třeba zohlednit, zda se mluví o smlouvě na dobu určitou, nebo o smlouvě na dobu neurčitou. U druhé varianty má klient přece jenom lepší bonitu, jelikož je větší jistota, že za pár měsíců nebude muset ve svém zaměstnání skončit.
Nabídnou brigády také pravidelný příjem?
Bohužel, zde to není zase až tak jednoznačné. Je to jednoduše dáno tím, že ne každá brigáda je stejná. Většinou je společné hlavně to, že u brigád je stejná smlouva, a to buď dohoda o provedení práce, nebo dohoda o pracovní činnosti. Potom je vše individuální. Pokud je smlouva na delší dobu, spojená s jasnou prací, odpracovanými hodinami i odměnou, lze i brigádu označit jako pravidelný příjem. Pokud ale jde jenom o krátkodobou výpomoc – jako u studentů během prázdnin, tak to pravidelný příjem není.
Důchody
Mnoho lidí zná jenom jeden typ důchodu, který ale není tím jediným. Než se k jednotlivému rozdělení dostaneme, podívejme se, zda je to pravidelný příjmem, nebo nikoliv. Naše odpověď je vcelku jasná, jelikož důchod pravidelným příjmem je. Je zasílán každý měsíc, a navíc od státu, kde rozhodně není riziko výpadku, jako třeba u soukromého zaměstnavatele. A jaké jsou ony hlavní typy důchodů? Je to:
- Starobní důchod
- Vdovský a vdovecký důchod
- Invalidní důchod
Nejvíce bonitní je žadatel, který pobírá první typ daného důchodu. Je to z toho důvodu, že nehrozí jeho výpadek ani ukončení, a pokud jde o jeho výši, tak je důchodcům pravidelně rok od roku přidáváno. S menší bonitou jsou spojeny dva následující. Třeba proto, že na ně může v budoucnu přestat existovat nárok. Je to podobná situace, jako je tomu v případě zaměstnání na dobu určitou.
Renta
Ta může plynout z mnoha věcí. Velmi často je spojována s nemovitostí a s tím, že je pronajímána. A vlivem toho plynou konkrétním osobám peníze, které chodí na bankovní účet. A jelikož se jedná o dlouhodobé pronájmy, je jasné, že i rentiér má pravidelný příjem. A ne jenom, pokud je spojený s nemovitostí, jelikož renta může plynout z celé řady různých investic. Rizikem je zde to, že se investice nepodaří, nebo se nenajde nájemce pro nemovitost. Jinak ale žádná větší rizika nejsou. Ba naopak. Jelikož daný rentiér do něčeho investoval, je zde jistota, že má v daných věcech i svůj kapitál, což jeho bonitu zvyšuje. Nehledě třeba na možnost ručení nemovitostí, což může být něco zcela běžného a standardního.
Sociální dávky
Kdo je pobírá, ten si často myslí, že na půjčku musí zapomenout. Není to ale až tak úplně pravda, jelikož i sociální dávky mohou být považovány za pravidelný příjem. Je pouze třeba vyhodnotit to, o jaké se jedná, nebo jak dlouho budou pobírány.
Jedním z případů, kdy se mohou stát alternativou klasického zaměstnaneckého příjmu, je třeba mateřská. Tu dostávají matky ve stejné výši i několik let, a tak nemusí být problém jim schválit žádost o úvěr. Půjčky na mateřské dovolené tak nejsou ničím výjimečné. Podobně na tom může být i podpora v nezaměstnanosti, která může být také vyplácena i delší dobu. Co ale, když si daná osoba najde práci? Z hlediska bonity je to v podstatě plus, jelikož jeho mzda bude zaručeně vyšší, než případný příspěvek od státu.
Černé peníze se nepočítají
Na závěr dodejme, že mezi pravidelný příjem se rozhodně nepočítají jakékoliv černé peníze. Jak banka, tak pochopitelně i úvěrová společnost chtějí mít jistoty toho, že příjem skutečně existuje a je doložitelný – třeba výplatní páskou, nebo výpisem z účtu. Pokud jsou peníze vypláceny bez dokladu, jenom tak na ruku, není jejich výše brána v potaz. A to ani v případě, kdy často mohou být stejně velké, jako je tomu v rámci přijmu, který je doložený. Důvodem, proč nejsou uznávány, je hlavně riziko toho, že si žadatel může jejich existenci vymyslet.
Dodejme také, že zaměstnání na černo je nelegální, stejně jako pobírání černých peněz. Mohou z toho plynout nejenom postihy pro samotného zaměstnavatele, ale plynou z toho také nemalé postihy pro zaměstnance. Tedy pro osobu, která si nechává takto peníze se své práce vyplácet. Mějte to na paměti.