Proč jsou nejjednodušší nebankovní půjčky nejvíce rizikové?
Na současném trhu s úvěrovými produkty je celá řada možností, kterými se můžeme konkrétně vydat. Pokud bychom měli být konkrétní, jsou některé půjčky složitější na získání, jiné zase jednodušší. Obecně platí, že nejjednodušeji získáme hlavně nebankovní půjčky, zatímco u těch bankovních už je třeba počítat s možným náročnějším prověřováním.
Pokud se podíváme právě na onen segment nebankovních půjček, je třeba myslet na to, že sem patří řada variant, které se mohou lišit tím, jak jednoduché nebo naopak složité je tyto typy úvěrových produktů získat. Mezi nejznámější možnosti následně patří:
- Standardní nebankovní půjčky
- Půjčky ručené nemovitostí
- Půjčky před výplatou – mikropůjčky
Contents
Který typ nebankovní půjčky je nejvíce rizikový?
I když každá možnost má své pro a proti, musíme zmínit, že největší riziko je určitě u možnosti poslední. Tedy u takzvaných mikropůjček. Pokud se zaměříme na stručný přehled této nebankovní půjčky, je třeba říci, že můžeme získat peníze z pohodlí domova, během několika minut, bez jakéhokoliv prověřování, dokládání, nebo dalších formalit. Stejně tak se můžeme obejít také bez tištěných smluv, nebo další dokumentace. Tolik k základní charakteristice. Nyní už se podíváme na to, proč je to právě tento úvěr, který se jeví jako nejvíce rizikový.
Peníze může získat každý
To je pravděpodobně ono největší možné riziko, které se k tomuto typu úvěru přímo váže. Je totiž jasné, že peníze nezískají pouze lidí, kteří pracují a podnikají. Tedy lidé, u kterých se předpokládá to, že budou mít možnost peníze vcelku rychle a bez problémů splatit. Tyto nebankovní půjčky jsou určeny třeba i pro osoby nezaměstnané, stejně jako pro problémové klienty, kteří jsou v registrech. A to jak bankovních, tak nebankovních. Je tedy jasné, že pokud finance dostane i takový člověk, jenom těžko je splatí. Následně začíná poměrně jasný kolotoč spojený s vymáháním a navyšováním částky. Vše logicky skončí až ve chvíli, kdy přijde na řadu exekutor.
Navíc jsou dané půjčky označovány i jako půjčky před výplatou. Tedy taková, u kterých je vyvolán zájem spojený s tím, že na řešení konkrétních finančních problémů jsou to pravé. Opak je ale pravdou, protože ve skutečnosti dochází právě k tomu, že půjčka ve finanční nouzi je ten nejhorší krok, který můžeme jenom udělat.
Úroky a poplatky jsou velmi vysoké
Jsou sice možnosti, kdy lze v rámci první půjčky získat peníze bez úroku. To sice může být vcelku výhodná cesta, ale ta určitě není pro každého. Pokud jsme již běžným klientem, úrokovým sazbám se nevyhneme. Jsou sice výjimky, jako bylo společnost Click Credit, dnes Japonská půjčka. To je ale skutečně spíše výjimka, jelikož řada konkurentů dnes své mikropůjčky úročí tak, že chce po klientech až třiceti procent z půjčené částky. A to se nejedná o roční úrok, ale měsíční. V praxi to znamená, že při úvěru 10 000 Kč musíme po třiceti dnech vrátit 13 000 korun českých. A to je poměrně dost.
Ještě dále může vše zajít ve chvíli, kdy si budeme chtít termín splatnosti prodloužit. Ano, tato cesta je sice možná, ale také se neobejde bez poměrně vysokých poplatků. Jaké mohou být? Máme-li být konkrétní, tak jsou podobné, jako je tomu u úrokových sazeb. Tedy tisíce korun měsíčně, které platíme jenom za to, abychom mohli mít půjčku ještě o něco déle.
Kombinace krátkých termínů a vysokých částek
Pokud bychom si mohli půjčit jenom pár stokorun, pravděpodobně by nikdo s vracením problém neměl. Dnes ale platí, že si lze půjčit sumy, které dosahují i několika desítek tisíců korun. V kombinaci s krátkou dobou splatnosti je to také poměrně velké riziko. Konkrétně totiž můžeme mít dané peníze okolo jednoho měsíce. Protože se nesplácí, ale vrací jednorázově, může být poměrně velký problém to, mít je za třicet dní k dispozici. Vždyť právě získaná částka je u mnohých lidí vyšší, než výše jejich výplaty. A to nehledíme na nezbytné rodinné nebo osobní výdaje, a dále na úroky, které nebankovní poskytovatelé naúčtují. Rázem opět přichází na řadu poměrně velké riziko, které je spojeno primárně s tím, že lidé se začínají dostávat do dluhové spirály, ze které není úniku.
Cíleno je na osoby s horší finanční gramotností
Rizikem je také to, že dané půjčky obvykle cílí hlavně na osoby, které mají horší finanční gramotnost. Tedy takové, kteří si neumí tak dobře spočítat, zda je půjčka výhodná, nebo zda je tomu přesně naopak. Stejně tak si řada takových lidí nedokáže ani spočítat, že na danou splátku, tedy konkrétně vrácení nebudou mít. To však neřeší, protože jsou přesvědčeni o tom, že peníze nějakým způsobem získají. Neuvědomují si tedy důsledky svých činů. Zde by měl být základem kodex odpovědného půjčování, který je u mikropůjček spíše výjimkou. A tak se logicky nehledí na to, zda je v možnostech klienta peníze vrátit, nebo nikoliv. I to je jeden z poměrně velkých problémů, které v daném segmentu konkrétně jsou.
Jak vše končí?
Hlavní důvody toho, proč jsou dané jednoduché nebankovní půjčky tak rizikové, jsme si již zmínili. Podívejme se proto ještě na možné důsledky, které z nich plynou. V lepším případě se klienti domluví na individuálních splátkách, nebo využijí zákonné oddlužení, aby se svých závazků dokázali zbavit. V tom horším případě to už může být exekutor, který dokáže kvůli několikatisícovému dluhu zabavit třeba movitý, ale i nemovitý majetek. To vše jenom z toho důvodu, že se postupem času částka navyšuje jak o poplatky, tak i o úroky, stejně jako se navyšuje třeba i o odměny advokátů, stejně jako samotného exekutora. A to vše jenom proto, že na začátku se objevila vcelku nevinná možnost výhodné půjčky, kterou je možno získat rychle a jednoduše. Na druhé straně je to rozhodnutí každého člověka, zda si ji vezme, nebo nikoliv.