Reflexní prvky a pokuty. Kdy hrozí?
Přemýšlíte, že půjdete domů z práce nebo z mejdanu pěšky? V takovém případě byste neměli zapomenout na reflexní prvky, které musí mít každý chodec povinně viditelně umístěné, pokud chce při zhoršené viditelnosti přecházet po krajnici vozovky nebo na okraji silnice, která není v noci osvětlená. Je to povinnost, která platí už několik let a za její nedodržení hrozí nemalé pokuty. Jak vysoké pokuty tedy hrozí a kdy vůbec hrozí?
Nařízení, které vešlo v platnost před několika lety, stále trvá. Povinnost chodců nosit reflexní prvky vznikla v době, kdy byl počet dopravních nehod, při nichž figurovali osobní vozy a chodci, obrovský. Je třeba konstatovat, že od dob zavedení zmiňovaného opatření se situace krapet zlepšila.
Chodci dokonce nosí reflexní prvky, za což ostatně může asi fakt, že v případě nenošení reflexního prvku hrozí pokuty.
Pokuty, které mohou dosáhnout až dvou tisíc korun
Pokud se budete na neosvětlených silničních komunikacích za zhoršené viditelnosti pohybovat bez reflexního prvku nebo pokud ho budete mít špatně, respektive nevhodně umístěný, hrozí vám nejen riziko úmrtí při dopravní nehodě, kterou byste způsobili, jelikož by vás řidič neměl šanci zpozorovat, ale také vám hrozí pokuta, která se může dostat až do výše dvou tisíc korun, a to opravdu není malá částka za hloupý náramek nebo samolepku, kterou si umístíte na batoh.
Jak se má chodec na neosvětlených silničních komunikacích chovat?
Podle policistů je vůbec nejhorší situace taková, když jde chodec po neosvětlené silniční komunikaci mimo obec za zhoršené viditelnosti, nemá na sobě žádné reflexní prvky, navíc je ještě zahalen do tmavého oblečení. To je podle policistů opravdu hrozná varianta toho, co může nastat nebo co především v minulosti denně nastávalo. V takových chvílích nemá řidič opravdu sebemenší šanci všimnout si chodce dříve než v jeho těsné vzdálenosti, v níž už jen stěží dokáže zareagovat tak, aby chodci nebo sobě neublížil