Jak si sjednat správné pojištění na hory?
Nebude trvat dlouho a zima u nás postupně ztratí svou nadvládu. To bude spojeno s vysokými teplotami a s tím, že sníh v horských oblastech začne pomalu ale jistě tát. Milovníci lyžování tak začnou jezdit spíše do zahraničí, kde jsou skvělé podmínky dostupné třeba i během celého jara. Mezi nejoblíbenější země, kam lidé jezdí stále častěji, patří:
- Itálie
- Rakousko
- Švýcarsko nebo Francie
Pokud je i vaším cílem některá z těchto zemí a je vaším cílem také lyžování v místních horách, nezapomínejte na to, že musíte mít sjednané správné cestovní pojištění na hory. Jak na to? Podívejte se společně s námi na několik hlavních tipů.
Contents
Správná země a délka pobytu je základ
Na co v první řadě nezapomínat, to je rozhodně povinnost spojená s tím, že byste měli při výběru pojistky a jejím sjednávání jasně určit konkrétní zemi, kam jedete. U některých pojišťoven je nutné určit to přímo, u jiných plně postačí, pokud zvolíte jenom světadíl – tedy Evropu. Dále je třeba hledět i na to, jak dlouho bude pojištění na hory platit. Do tohoto rozmezí byste měli zahrnout nejenom ty dny, kdy budete na sjezdovce, ale i ty dny, kdy budete na cestě. Jedině tak vás cestovní pojištění na hory ochrání skutečně plnohodnotně. Pokud například zůstáváte ve středisku ještě na sobotní večerní lyžování, je velmi pravděpodobné, že budete vyjíždět domů pozdě v noci a po půlnoci druhý den budete stále ještě v zahraničí. Proto by měla vaše pojistka platit raději až do neděle, abyste měli plnou jistotu ochrany.
Pokud jedete na vlastní pěst, nezapomeňte mít také správné pojištění vašeho automobilu. Konkrétně máme na mysli povinné ručení, stejně jako havarijní pojištění. Obojí vám může ušetřit mnoho starostí a problémů, stejně jako celkem nemalá finanční vydání.
Když volíte cestovní pojištění na hory, nezapomeňte na rozsah pojistky
Kromě správného určení země a termínu je třeba myslet také na rozsah vaší pojistky. Z jakého důvodu? Je to přirozeně proto, že by vám mělo cestovní pojištění na hory nabídnout skutečně plnou ochranu. Než se podíváme na to, co pod ní rozumíme, začneme různými doplňky, které mnoho lidí také volí. Jedná se třeba o asistenční služby, možnosti získávat různé kompenzace a řada podobných variant. Nutno říci, že zase až tak nezbytné nejsou a tak je jenom na vás, zda je zvolíte. Pokud jde ale o základ, který by pojistka na hory měla mít, řadíme sem:
- Pojištění léčebných výloh
- Pojištění sportovní výbavy
- Pojištění odpovědnosti
Proč právě tato trojice? Pokud jde o léčebné výlohy, tak máte jistotu, že pojišťovna uhradí vše, co souvisí s případným úrazem, včetně zásahu horské služby, zdravotní péče, ale třeba i transportu domů. U sportovní výbavy chráníte zase své lyže nebo snowboard a bude vám proplacena škoda, pokud dojde k případné krádeži. Pojištění odpovědnosti se hodí v případě, kdy někomu, třeba na svahu, způsobíte svou neopatrností škodu na majetku, nebo na zdraví. V takovém případě nemusíte související výdaje této osobě hradit vy, ale zaplatí je pojišťovna.
Pozor na limity pojistného krytí
Mít dokonalé cestovní pojištění na hory znamená i nutnost hledět na jednotlivé limity pojistného krytí. Jedná se o maximální částky, které pojišťovna v případě pojistné události proplatí. Často jsou rozděleny, a to právě na oblast zdraví, vaši škodu, nebo způsobenou škodu. Příliš malé limity sice mohou znamenat levnější cestovní pojištění, ale ne vždy dokonalou ochranu. Pokud máme doporučit ideální cestu, je třeba hledět na to, aby dané limity byly co možná nejvyšší. Jelikož tak budete mít jistoty i v případě skutečně komplikovaných situací.
Pozor na vaše aktivity
Je jasné, že když jedete na hory, budete zde lyžovat, nebo provozovat snowboarding. Důležité je ale zohlednit to, jak bude vaše konkrétní aktivita vypadat. Od toho se totiž odvíjí charakteristika toho, jaké cestovní pojištění na lyže budete potřebovat. Pokud má jít o klasické lyžování nebo snowboarding, tedy v klasických střediscích a na sjezdovkách, není třeba se ničeho obávat, jelikož v takovém případě vám plně postačí běžné turistické cestovní pojištění. Komplikace ale může přijít ve chvíli, kdy plánujete jiné aktivity.
Pokud máte v plánu třeba jízdu ve snowparku, a to na jednotlivých překážkách, nebo v U-rampě, už se na tuto činnost pohlíží jako na činnost adrenalinovou. Proto je třeba tento typ sportů do vašeho cestovního pojištění zahrnout. Pokud máte v plánu kromě této jízdy třeba i sjíždět hory mimo sjezdovky, nebo se věnovat skialpinismu, už se jedná o segment rizikových sportů. I to je třeba při sjednávání pojištění zohlednit. Pamatujte, že pokud máte klasickou turistickou pojistku a vykonáváte adrenalinové nebo rizikové aktivity, tak vám v případě úrazu pojišťovna nic neproplatí. Pokud ale dané aktivity zahrnuty máte, není nutné se čehokoliv bát.
Hleďte také na cenu. Mít nejlevnější cestovní pojištění na hory je snadné
Velkou výhodou pro každého je dnes to, že ceny pojistek dnes nejsou nijak vysoké. Právě naopak. Mohou stát i jednotky korun denně. Pokud je vaším cílem co nejlevnější cestovní pojištění, je cesta poměrně jednoduchá. Dnes existují různé porovnávače, na kterých lze během několika málo vteřin zjistit, jaké pojišťovny cestovní pojištění na hory nabídnou, stejně jako umožní zjistit i to, která z nich je nejlevnější.