Situace kvůli koronaviru je kritická i po ekonomické stránce, čeká nás recese
Velmi těžké časy teď čekají českou ekonomiku. Ta v posledních letech rostla a vše vypadalo velmi optimisticky, pak ale naprosto nečekaně přišla krize. Krize, kterou nikdo nečekal a která způsobí naší ekonomice obrovské ztráty. Ty se budou týkat (a už nyní týkají) zejména malých i velkých živnostníků, ale i řady zaměstnanců, kteří ze dne na den přišli o příjmy. Byla ale reakce vlády na pandemii koronaviru adekvátní nebo byla opatření zbytečně přísná?
Vládní opatření znamenají těžkou ránu pro českou ekonomiku
Opatření, která v první půlce března česká vláda zavedla – v souvislosti se zavedením nouzového stavu – znamenala velmi nečekanou a tvrdou ránu pro tisíce a tisíce živnostníků po celé zemi. Majitelé restaurací a obchodů museli ze dne na den uzavřít svoje provozovny a doposud mohou jen počítat ztráty, které jim toto opatření způsobilo. Ano, někteří se situaci přizpůsobili – např. prodejem přes e-shopy, výdejem jídla přes okénko apod., celkově je ale pro mnoho podniků situace kritická a je jasné, že řada z nich nevydrží a zkrachuje – první takové případy už jsou známy.
Byla takto razantní nařízení skutečně nutná? Málokde jsou tak přísná, jako v Česku
Osobně se domnívám, že ačkoli nějaká opatření samozřejmě bylo potřeba udělat, vláda učinila až příliš drakonická nařízení a to zvláště když je porovnáme se zbytkem světa. V ostatních zemích obvykle přistoupili k mírnějším opatřením a více vyvážili starost o zdraví svých občanů a ekonomický stav země. ČR je v tomto ohledu jednou ze zemí, kde se dělají kroky, které nejsou zdaleka nutné a málokdo si uvědomuje, jaké důsledky to může mít pro naši republiku do budoucna.
Opačným extrémem je Švédsko, kde naopak proti koronaviru nedělají téměř nic
Zatímco Česko patří k zemím s nejpřísnějšími omezeními, přesným opakem je Švédsko. Tam k celé situaci přistoupili zcela opačně a nechali téměř všechny podniky otevřené. Lidé tam žijí víceméně stejně jako před vypuknutím pandemie a vláda sází na to, že tento postup je rozumnější, protože stejně dojde k nakažení většiny lidí – nehledě na to, že pro drtivou většinu z nich má onemocnění jen velmi mírný průběh (podobně jako třeba obyčejná chřipka). Poslední dny ale počet nakažených i mrtvých ve Švédsku dost narůstá, takže je otázkou, zda jejich vláda svou strategii nepřehodnotí.
Řada živnostníků je na pokraji krachu, mnoho zaměstnanců už dostalo výpověď
Vraťme se ale zpátky k České republice. Vládní nařízení o uzavření obchodů, restaurací apod. znamenají obrovský zásah do života lidí – a nejde ani tak o to, že si nemohou zajít na večeři do své oblíbené hospůdky nebo nakoupit oblečení. Jde primárně o majitele jednotlivých provozoven, kteří kvůli nucenému uzavření utrpěli obrovské ztráty, které jim nikdo nevynahradí. Vláda sice připravila a schválila program na pomoc OSVČ a živnostníkům, ten ale nemůže zdaleka pokrýt všechny jejich ztráty. Stejně tak ale koronavirová krize postihla i řadu zaměstnanců – mnoho z nich dostalo výpověď nebo se jim např. zkrátila mzda a mohou se tak dostat do existenčních problémů. Spousta z nich se tak dostane do situace, kdy jim nezbude nic jiného, než si požádat o půjčku – ať už z bankovního či nebankovního sektoru, případně v poslední době oblíbené P2P půjčky. Sám mám dobré zkušenosti s některými srovnávači úvěrů, skvělé jsou např. PůjčkyHned.cz nebo Půjčky.cz, kde jsem si v minulosti půjčku vybral a ušetřil tak peníze i čas.
Velmi silně zasáhl koronavirus sport – zrušily se prakticky všechny velké akce
Jednou z oblastí, kterou pandemie zasáhla velmi těžce, je sport. Tam je ale rušení akcí naprosto logické a nelze proti němu nic namítat. Letos se tak nebude konat nejen MS v hokeji a ME ve fotbale, ale odloženy o rok byly i letní olympijské hry. Stejně tak musely předčasně skončit veškeré hokejové a další soutěže. Problém do budoucna pak může být ve financování klubů – ty u nás žijí zejména z peněz sponzorů a vzhledem k tomu, že i oni mají velké ztráty, dají se čekat velké škrty např. v platech sportovců.
Těžkou ranou je pandemie pro cestovní kanceláře – ty zažívají kritické období
Jestli jmenovat některý obor, pro nějž je koronavirus skutečnou tragédií, jde zejména o cestovní ruch. Lidé si u cestovek ruší jeden pobyt za druhým a s velmi vysokou pravděpodobností letos bude jen minimum lidí trávit svoji dovolenou v zahraničí – např. zájezdy k moři zaznamenají bezpochyby obrovský pokles. Očekávat se tak dá i krach řady cestovních kanceláří, na druhou stranu vyšší tržby by mohli mít provozovatelé českých kempů, hotelů a jiných ubytovacích zařízení.
Řada odborníků volá po zmírnění podmínek a rozvolnění vládních opatření
Mnoho odborníků nesouhlasí s postupem vlády a zastává názor, že opatření by se měla co nejdříve rozvolnit a konečně umožnit podnikatelům návrat k normálnímu stavu – byť třeba s určitými omezeními. Vzhledem k tomu, že aktuálně byl nouzový stav prodloužen do 30.dubna, žádné významné zlepšení asi ještě tento měsíc nepřijde, nicméně alespoň některé typy provozoven by se postupně měly začít otevírat. Doufejme, že od května už to bude platit i pro ty ostatní a lidé si budou moci nakupovat a chodit do restaurací jako dříve.
Důsledky současného nouzového stavu mohou být nedozírné
Zatím ještě můžeme těžko vyčíslit, jak moc českou ekonomiku současný stav poškodí, je ale jasné, že dojde k velkému propadu. Očekávat se dá recese, prudký pokles inflace, nárůst nezaměstnanosti, propad koruny a další věci, které asi nikdo z nás ještě v únoru vůbec nečekal. V tuto chvíli tak můžeme jen doufat, že trend posledních dní (kdy procento nakažených z testovaných výrazně kleslo) bude pokračovat dál a co nejdříve se vrátíme k normálnímu životu. Nouzový stav nelze prodlužovat donekonečna a už nyní jsou jeho následky pro mnoho lidí po ekonomické stránce likvidační.