website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Topení dřevěnými briketami

S příchodem zimy nastává zejména pro majitele rodinných domků období, kdy budou detailně sledovat náklady na topení. Přitom platí, že kdo se připravil předem, ušetřil. A to nejen kvůli ceně paliva v době mimo sezónu. Pokud chcete ušetřit i teď, máte možnost – nabízí se totiž topení dřevěnými briketami. Jaké má toto palivo výhody a jaké s ním mají lidé zkušenosti?

Contents

Proč topit dřevěnými briketami

Výhody dřevěných briket jsou trojí – univerzálnost použití, příznivá cena a ekologičnost. Dřevěné brikety jsou totiž vhodné do všech typů topidel, můžete je použít v domácím krbu, kachlových kamnech, pod zahradním grilem stejně jako v kotlích, ve kterých spalujete dřevo, dřevoplyn nebo uhlí. Oproti některým jiným palivům tedy nemusíte topidlo jakkoli upravovat, topení dřevěnými briketami můžete vyzkoušet, kdykoli si vzpomenete.

Dalším jednoznačným argumentem pro jejich použití je příjemně nízká cena. Při stejném objemu spotřebovaného tepla se pohybuje cena dřevěných briket někde mezi hnědým a černým uhlím – jsou o něco málo dražší než hnědé uhlí a levnější než uhlí černé. Zkušenosti lidí, kteří dřevěné brikety k topení používají, svědčí o tom, že z hlediska finanční nákladnosti a výhřevnosti vychází levněji dřevo, oproti němuž však mají brikety zásadní výhodu – jsou naporcované k okamžitému použití, a tedy pro vás bezpracné.

Posledním argumentem je ekologičnost – vznikají zpracováním odpadního produktu při výrobě dřeva a zanechávají po spálení minimální množství popela. Navíc lze tento popel dále zužitkovat jako hnojivo.

Výhřevnost dřevěných briket je srovnatelná s hnědým uhlím (18 MJ/kg3), navíc se s briketami snadno manipuluje a dobře se skladují – v suchém prostředí je můžete skladovat i několik let.

Trus velké zvěře

Teplo se dá získat z čehokoliv. V našich podmínkách je výhodné a praktické topení dřevěnými briketami.

Co jsou dřevěné brikety?

Dřevěné brikety se vyrábějí z dřevní hmoty, která se nejprve rozdrtí. Následuje proces sušení a nakonec lisování pod velkým tlakem do požadovaného tvaru. Protože se při výrobě briket nepoužívají žádné další pomocné látky, jsou ekologickým zdrojem energie. Kvalita dřevěných briket závisí na kvalitě výroby, dřevní hmota se musí dostatečně vysušit a lisování musí být také pod dostatečně vysokým tlakem, aby brikety měly požadované vlastnosti.

Topení dřevěnými briketami má i tu výhodu, že brikety mají dlouhou dobu hoření a jsou minimálně citlivé na vzdušnou vlhkost. Právě díky technologii výroby mají brikety jen 10 % vlhkosti, což zajišťuje vysokou výhřevnost.

Spotřeba dřevěných briket

Typický rodinný dům spotřebuje na topení asi 4000–8000 kg dřevěných briket. Důležité je podotknout, že brikety jsou samy o sobě vhodné i na podpal, a proto nepotřebujete podpalové dřevo.

Cena za tunu briket závisí na jejich kvalitě, průměrně se pohybuje okolo 5 tisíc korun. Pokud byste brikety využívali jen k topení v krbových kamnech, tedy občasně za topnou sezónu, spotřebujete zhruba 1–2 tuny briket ročně.

Jak poznat kvalitní dřevěné brikety

Kvalitní brikety by měly obsahovat jen čisté a kvalitně slisované piliny, nemělo by se do nich při výrobě nic dalšího přidávat. Dávejte proto pozor, zda v briketách u prodejce nevidíte barevné částečky nebo zbytky jiného materiálu.

Briketa by měla být po dřevu i cítit, měli byste být schopni rozpoznat jejich vůni po dřevu. Kvalitní briketa by se neměla rozpadat, měla by držet tvar a měla by být úplně suchá.

Jaké jsou zkušenosti s topením dřevěnými briketami?

Lidé na topení dřevěnými briketami oceňují jejich příjemně nízkou cenu, zejména pokud jimi nahradí topení plynem. V porovnání se dřevem odpadá nutnost dalšího zpracování, brikety jsou hotový produkt, se kterým nic dělat nemusíte.

Rovněž výhřevnost a dlouhá doba hoření je podle zkušeností uživatelů jednou z hlavních předností briket, ani u větších rodinných domů není problém jimi přitápět v noci.

Zvažujete-li, zda se vám vyplatí více uhlí, dřevo nebo brikety, kupte si určité množství briket na vyzkoušení, tak nejlépe poznáte, zda vám vyhovují.

Z hlediska ceny rozdíl oproti uhlí skoro nepoznáte, na roční spotřebě na rodinný dům je rozdíl v řádu několika set korun.

Oproti topení dřevem je topení dřevěnými briketami sice dražší, ale ušetříte čas za sběr dřeva a jeho řezání a další zpracování. Navíc nepotřebujete nic na podpal, s briketami si vystačíte. Obliba topení dřevěnými briketami v posledních letech roste po celé Evropě, a to právě díky jejich ekologičnosti a nízkým nákladům na topení zároveň.

2.6/5 - (17 votes)

You may also like...

7 Responses

  1. zuzka napsal:

    V domě topíme především ekobriketami. Uhlí bysme neměli kde skladovat, takže brikety je pro nás jednodušší skladovat. Navíc máme kousek od bydliště firmu ekobrikety, kteří je prodávají za dobrou cenu a máme to kousek, takže to vychází cenové dobře. Za topení tak moc neutratíme a brikety mají dobrou výhřevnost. Navíc s nimi dokážu bez problémů rozdělat oheň a zatopit i když není manžel doma. U dřeva se mi to snad nikdy nepodařilo. A jak se píše v článku, má to velké výhody oproti topení dřevem, protože odpadá ta práce s ním a takhle je to prostě jednodušší.

  2. Pavel napsal:

    U nás jsme přešli ze dřeva na brikety a ten rozdíl ve výhřevnosti je velký, nakupujeme na ekobrikety.cz a máme s tímhle typem briket dobry zkušenosti, předtím jsme měli z jinyho obchodu, ale nezdáli se nám tak dobry jako tady

  3. Nikola napsal:

    Zdravím, my tuhle formu topení využíváme sice jen na chatě, ale taky nám dlouho trvalo, než jsme našli brikety takové, které hned nevyhoří a mají nějakou „trvanlivost“. Nakonec se nám osvědčily tzv. ekobrikety. Je s něma lehká manipulace, což je důležité hlavně pro mě, když není manžel na chatě se mnou 🙂 cenově vychází taky dobře a dají se i dobře skladovat, takže je to fajn.

  4. Hana J. napsal:

    My topíme briketami už mnoho let a zatím u nich zůstaneme. Kupujeme je většinou v Jenči, protože bydlíme ve stejném okrese: http://www.pilajenec.cz/drevene-brikety a většinou se povede, že si můžeme počkat na akční cenu, takže náklady jsou také lepší. Nikdy tu nebyl problém s kvalitou briket a i kominík říkal, že vše v poho.

  5. Tereza napsal:

    U nás se topí klasickým dřevem ale pokud jsou velké mrazy, tak jsou moc výhřevné dobré dřevěné brikety http://ecotop.cz/drevene-brikety/. nedáme na ně dopustit.

  6. Eliška napsal:

    Učím sa teraz na hotelovej škole. V jednej učebni máme aj kachle, vraj aby sme nasali tú atmosféru príjemného prostredia a mali potom na hostí očarujúce pohľady. No a do toho sa práve učíme https://napovime.sk/navod/ako-poskladať-obrusok/ ako poskladať obrúsok. Naša pani profesorka nám dlhšiu dobu hovorí, že zloženie utierky vzbudí v zákazníkovi všemožné emócie pri príchode do miestnosti.

  7. Matouš napsal:

    Jaký jsou zkušenosti s brikety dřevěné, topením v kachlových kamnech s výměníkem v zimní sezóně. Kolik se jich spálí briket za sezónu v bytě jestli se mi to vyplatí na velikost bytu 80 metrů čtverečních.dekuji moc uvažuji o nich.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *