Jaké existují typy živností?
Rozhodli jste se, že začnete podnikat? Pokud je tomu tak, je třeba vydat se jednou ze dvou hlavních cest. Tou první je nutnost založit si živnost neboli živnostenské oprávnění. Druhá cesta je spojena se založením firmy, tedy právnické osoby. A jelikož první možnost je jednodušší, levnější a vyhledávanější, zaměříme se společně právě na ni samotnou. Podívejme se proto na to, jaké existují možnosti.
Contents
Mezi základní typy živností patří ohlašovací
Ty jsou v podstatě nejjednodušší, jaké jenom mohou být. Pokud splníme zákonné podmínky, kam patří třeba plnoletost, nebo čistý trestní rejstřík, můžeme si danou živnost založit i my sami. Stačí jenom navštívit příslušný živnostenský úřad, požádat o založení a následně už jenom zaplatit správní poplatek. I když vydání oprávnění není na počkání, doba rozhodně není nijak výrazně dlouhá. V souvislosti s tím musíme dodat, že tento segment se dělí na další tři typy živností, které jsou tyto:
- Volná živnost
- Vázaná živnost
- Řemeslná živnost
Podívejme se společně na ono detailní rozdělení, které nám samozřejmě pomůže najít onu správnou cestu, kterou aktuálně hledáme. Mezi nejjednodušší typy živností ohlašovací patří samozřejmě ta volná. U ní máme jistotu, že není nutné prokazovat jakoukoliv odbornou způsobilost, nebo dokládat jakékoliv další nadstandardní informace. Pokud splníme všeobecné podmínky spojené s vydáním živnosti, máme jistotu v tom, že bude naše.
Vázané a řemeslné živnosti
Kromě volné životnosti je třeba počítat i s takzvanými vázanými. Zde už je nezbytné prokázat onu odbornou způsobilost. Jedná se například o živnost spojenou s provozem restaurace. Pokud sami nemáme výuční list, nebo dostatek doložitelných zkušeností, můžeme vše vyřešit osobou, která se za nás zaručí. Pokud někoho takového v našem okolí máte, je to jistota, že i tato bude patřit mezi takové typy živností, které jsou jednoduché. Podobné je to i v případě třetí varianty, kam se řadí takzvané řemeslné živnosti. I zde je třeba kromě základních podmínek splnit i jistotu odborné kvalifikace. Příkladem takových živností mohou být třeba profese, jako je:
- Kadeřník
- Pekař
- Řezník
Druhou skupinou jsou koncesované živnosti
Druhou kategorií živností, na kterou samozřejmě nesmíme zapomínat, jsou koncesované živnosti. O co se jedná v tomto případě? Samozřejmě o typy živností, u kterých je také třeba prokázat určitou odbornou způsobilost. Samotná živnost má následně podobu takzvané koncese. Nejznámějším příkladem je třeba oblast autodopravy, a to ať už se jedná jenom o přepravu nákladu, nebo se naopak jedná o přepravu osob. Bez této živnosti to zkrátka není možné.
Co konkrétně si nechat zapsat?
Nikdo z nás neví, jak se budou jeho životní dráhy měnit a jakým směrem se bude v rámci svého života vydávat. Na to je dobré myslet právě už ve chvíli, kdy přemýšlíme nad tím, jaké konkrétně si zvolíme typy živností. V tomto ohledu totiž platí, že pokud jde o živnost volnou, máme možnost vybrat si v podstatě libovolná odvětví, ve kterých budeme moci podnikat. Pokud zvolíme jenom jedno jediné, ve kterém budeme začínat, může to znamenat, že nás v budoucnu čeká nutnost spojená s tím, že budeme opět navštěvovat Živnostenský úřad, aby nám na naše živnostenské oprávnění připsal další oblasti podnikání. Je proto dobré si hned na samotném začátku zvolit třeba úplně vše, co volná živnost nabízí. Že v některých oborech nikdy nebudeme podnikat, není žádným problémem. Navíc je třeba zmínit, že oprávnění stojí stále stejně, bez ohledu na to, kolik věcí na něm máme psaných.
U vázaných, řemeslných, nebo koncesovaných živností už to tak jednoduché není. Jelikož tyto typy živností vyžadují ono doložení kvalifikace, je třeba počítat s tím, že u každého odvětví musí být kvalifikace doložena zvlášť. Zde se tedy počítá s tím, že si živnost založíme jenom na ten konkrétní obor, kde máme jistotu, že ho také zvládneme bez potíží získat.
Co mít při založení s sebou?
Pokud jste se rozhodli, že dráha živnostníka bude tou, na kterou se vydáte, je dobré vědět, že to nejsou jenom typy živností, o kterých musíte mít jasno, než konkrétní úřad navštívíte. Je dobré mít jasno také o tom, co vše budete muset mít s sebou. Pokud jde o volné živnosti, stačí jenom doklad totožnosti. Dříve to byl také výpis z trestního rejstříku, ale ten aktuálně již není nutný. Z jakého důvodu? Jelikož daný úředních si vše během pár minut dohledá ve svém počítači.
Pokud jde o živnosti řemeslné, vázané, nebo koncesované, již je třeba ono potvrzení o odborné způsobilosti. To můžete v případě zájmu nahradit celou řadou různých dokladů. Mezi nejznámější patří výuční list, potvrzení o absolvování rekvalifikace, nebo další dokumenty s vaším vzděláním související. A je v podstatě jedno, zda se jednalo o učiliště, střední školu, nebo školku vysokou. Konkrétní správnost daných dokumentů už ověří samotný úředník.