Jste na úřadu práce? Víme kolik si může vydělat nezaměstnaný
Nezaměstnaný, kteří jsou registrováni na úřadu práce si k podpoře mohou vydělávat různými způsoby. Většinou vše probíhá načerno. Když vyplácení podpory skončí, existuje zde jistá omezená možnost vydělávat si i legálně. Situace však není příliš růžová a přestože se maximální odměna za výdělek zvyšuje, není to příliš výhodné.
Contents
Mějte příjem i na úřadu práce
Patří to mezi častý jev. Uchazeč o zaměstnání je registrovaný na úřadu práce a pobírá podporu v nezaměstnanosti. Nesmí však vykonávat činnost jako zaměstnanec a ani samostatnou výdělečnou činnost. Zakázané ovoce chutná nejlíp a tak je přivýdělek načerno na úřadu práce celkem častým jevem.
Podpora však netrvá věčně a v momentě, kdy skončí a uchazeč o zaměstnání stále nemá práci, jelikož si žádnou nesehnal a úřad práce mu ji také nedokázal zprostředkovat, je zde možnost si přivydělat legálně.
Pro zvýšení šance na přijetí do nového zaměstnání se podívejte na nejčastější otázky při pohovoru.
Možnost přivydělat si nějakou korunu navíc však sebou nese jistá omezení, kterých je od navíc od roku 2017 více, než kdy bylo. Osoba vedená jako uchazeč na pracovní úřadu může být v evidenci a zároveň pracovat na základě pracovního nebo služebního poměru nebo na základě dohody o pracovní činnosti, ale jeho měsíční odměna nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy. Těchto nekolidujících zaměstnání může mít nezaměstnaný kolik uzná za vhodné, odměny za odvedenou práci se však sčítají. Loňskou novinkou je skutečnost, že nelze mít nekolidující zaměstnání na dohodu o provedení práce.
Proč zůstat na úřadu i bez podpory
Možná si říkáte, proč se vyplatí být na úřadu práce, když má samá omezení a nařízení. Registrace na úřadu práce má smysl, i když nezaměstnaný nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. Stát totiž za něj hradí povinné zdravotní pojištění. Osoba bez zdanitelných příjmů, která se z vás stane v momentě, kdy opustíte brány pracovního úřadu, si musí hradit povinné zdravotní pojištění sám. V roce 2018 činí 1647 korun měsíčně. Další výhodou je započítání náhradní doby důchodového pojištění do limitu po dobu vedení v evidenci uchazeče o práci. Sice jsou zde jistá omezení, ale i tak se vyplatí být na úřadu práce.
Nekolidující zaměstnání je nezaměstnaný povinen nahlásit na úřad práce. Nahlášení musí proběhnout v den při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den, kdy do této práce nastoupí. Další povinností je být k dispozici pro úřad práce, který se stále snaží zprostředkovat práci. Přivýdělek by tedy této činnosti neměl bránit a osoba snažící se najít plnohodnotné zaměstnání by měla být k dispozici podle potřeby a rozhodně nesmí odmítnout nabídku vhodného zaměstnání.
Na dohodu o provedení práce se už nehraje
V červenci loňského roku byla drtivá většina lidí (více jak 95%) pracujících v zaměstnání nekolidující s evidencí na úřadu práce zaměstnána na dohodu o provedení práce. Z výdělku, který nepřesáhl 10 001 se odváděla pouze daň z příjmů. Zdravotní a sociální pojištění bylo nutné platit až nad touto hranicí. Hrubý výdělek se pak rovnal výdělku čistému, pokud podepsali u zaměstnavatele prohlášení poplatníka k dani („růžový papír“). Kromě toho se pokryla měsíční daňová záloha na slevu na dani na poplatníka a pokud byste nepodepsali prohlášení k dani, z výplaty se strhla srážková daň. Tu bylo možné v následujícím daňovém přiznání zúčtovat a získat od finančního úřadu zpátky.
Na konci července v roce 2017 však dostala dohoda o provedení práce v nekolidujícím zaměstnání konečnou. Byla zde výjimka pro osoby, kteří podepsali dohodu před 29. červencem. V současné době je možné přivydělat si jako nezaměstnaný pouze v pracovním (služebním) poměru nebo na dohodu o pracovní činnosti. Jsou tedy k dispozici méně výhodné možnosti.
Dále se také pojištění platí již od výdělku 2500 korun měsíčně. Autoři zákona vše odůvodňují tím, že nekolidující zaměstnání je prvním krokem uchazeče o zaměstnání k získání plného pracovního úvazku a ne dlouhodobým či trvalým řešením. Řada dohod o provedení práce však byla uzavřena i na několik let. Další nevýhodou podle autorů zákona byl fakt, že osoby takto zaměstnané neplatili nemocenské pojištění a měli oslabenou ochranu v zaměstnání.
Na těchto argumentech určitě leží spousty pravdy. Otázkou je, zda se něco změní k lepšímu nebo dojde k tomu, že práci se slabší ochranou nahradí nulová práce.
Zaměstnání na dohodu o provedení práce bylo navíc výhodné pro zaměstnavatele, protože neodváděl za zaměstnance pojištění a při dohodě o pracovní činnosti odvádí pojistné za zaměstnance zaměstnavatel a to 34% sjednaného hrubého výdělku. Náklady na zaměstnance jsou tak vysoké, že může dojít ke ztrátě zájmu zaměstnat někoho z úřadu práce. Situace se však v posledních letech na trhu práce zlepšuje a najít zaměstnání podle všech dostupných statistik je mnohem lehčí, než v posledních letech.
Kolik si lze vydělat na pracovním úřadě
V případě dohody o provedení práce byl maximální možný výdělek stanoven na 5500 korun hrubého. S podepsaným prohlášením k dani jste získali 5500 korun čistého. Nepodepsané prohlášení vám přineslo pouze 4675 Kč. Odvedenou daň jste však mohli získat další rok zpátky a být tedy na 5500 korunách.
Dohoda o pracovní činnosti už není tak štědrá. Maximální možný výdělek je nyní pouze 4151 Kč měsíčně s podepsaným prohlášením k dani. Nepodepsané prohlášení vám přinese ještě nižší částku a to pouze 3041 Kč. V lednu letošního roku je možné vydělat si o 600 korun hrubého více. Pokud tedy dostanete přidání, po odečtení odvodů z 6100 korun vám zůstane 4766 korun nebo jen 3536 s nepodepsaným prohlášením k dani.
Z výše uvedeného je patrné, že situace pro uchazeče o zaměstnání na úřadu práce, kteří si zároveň chtějí přivydělat, není tak růžová jako v předchozích letech. Můžete však hledat jiné způsoby, jak vydělat peníze.