Úroky u hypoték začínají opět klesat
Když se řekne hypotéka, každý si pod ní představí jasně charakteristický úvěrový produkt, který souvisí především s lidským bydlením. Lákadlem hypotéky nejsou jenom skutečně vysoké částky, které je možné získat. Velkým pozitivem je také to, že je možné peníze použít na vše, co se splněním snu o vlastním bydlení může souviset. Pokud budeme konkrétní, tak na:
- Pořízení domu nebo bytu
- Stavbu rodinného domu
- Rekonstrukci nemovitosti
Kromě částek jsou u hypoték lákavé také úrokové sazby. Jak to s nimi vypadalo a vypadá? Podívejte se s námi, jak se úroky u hypoték vyvíjeli a co dělají nyní. Nebudeme vás nijak napínat a rovnou řekneme, že klesají. Pokles sice zatím začal, a to spíše mírně, ale do budoucna se určitě očekává, že dvouprocentní hranice bude stoprocentně zlomena.
Contents
Úroky u hypoték byly jako na houpačce
Podívejme se nejdříve lehce do minulosti, aby bylo jasné, jak se úroky u hypoték vyvíjely. Poměrně oblíbené byly na přelomu konce roku 2015 a začátku roku 2016. To proto, že jejich hodnota klesla pod dvě procenta, což jasně znamenalo velké plus pro toho, kdo si chtěl sen o bydlení splnit. Postupem času ale hodnoty klesaly ještě více, na sazbu zhruba 1,77 procenta. Toto bylo spojeno s koncem roku 2016.
Od ledna 2017 ale došlo k tomu, že úroky u hypoték začaly postupně růst nahoru, a to každý rok o několik setin. To mělo za následek, že se jasně očekávalo, kdy dojde opět k prolomení dvouprocentní hranice. A k tomu došlo na jaře letošního roku. Nyní však můžeme říci, že to vypadá, že se postup růstu opět zastavil a je tu pokles.
Jaký je úrok u hypotéky právě nyní?
Zajímá vás průměrný úrok u hypotéky právě v této době? Pokud ano, je pozitivem rozhodně to, že klesá. Aktuální průměrná hodnota byla ještě na začátku léta na hranici 2,04, ale nyní je nižší o dvě setiny, a to na hodnotě 2,02. I když to na první pohled může vypadat, že je to skutečně jenom zanedbatelný pokles, opak je pravdou. A to z toho důvodu, že s ohledem na vysoké částky u hypotéky je jakékoliv snížení znát, protože může ušetřit i tisíce korun českých.
Zájem o hypotéky lehce klesá
Pokud se společně podíváme na to, jak je to v souvislosti s tím, jaký je zájem o hypotéky, tak musíme říci, že ten celkem výrazně klesá. Například během prvního prázdninového měsíce si hypotéku vzalo zhruba 7 200 klientů. O měsíc dříve to ale bylo necelých 11 000 lidí. Vliv na to ale zcela jistě mají i prázdniny, a tak se menší objem dá očekávat i nyní v srpnu, zatímco v záři bude pravděpodobný nárůst.
Lidé si berou i menší sumy
Když se podíváme na to, kolik si lidé v rámci hypotéky berou, je nutné říci, že to jsou menší sumy. Proč? Důvody mohou být dva a úroky u hypoték s tím jedním jasně souvisí. Pokud budeme konkrétní, tak jde o to, že si lidé raději půjčí méně proto, aby i vlivem vyššího úroku méně přeplatili.
Druhý důvod je pochopitelně spojený se zpřísněním podmínek získání. A to proto, že aby byla hypotéka schválena, je nezbytné, aby konkrétní žadatel nebo žadatelé měl našetřený i dostatečný obnos svých peněz. A jelikož ho má, je pochopitelné, že právě o tuto sumu poníží hypotéku, o kterou si žádá. Zde je tedy vývoj zcela logický.
Lidé mohou hledat alternativy
V době, kdy se úroky u hypoték drží na vyšších hodnotách, je pochopitelné, že se lidé mohou pomalu ale jistě uchylovat i k alternativám, které jim mohou pomoci ve splnění snu o vlastní nemovitosti. Přispívají k tomu i náročnější podmínky získání. Pokud se podíváme konkrétně na to, jaké možnosti mohou přijít vhod jako alternativa, tak se jedná o:
- Americké hypotéky
- Nebankovní půjčky ručené nemovitostí
- Spotřebitelské půjčky
První dvě varianty jsou hypotékám velmi podobné, jelikož i zde je třeba ručit nemovitostí. Poslední možnost je spojena s tím, že ji lze získat i bez ručitele, a to v sumách, které se mohou blížit milionů. Ideální je určitě oslovit menší banky, které nabízejí úrokovou sazbu, která se od té hypoteční liší třeba jenom o 2 procentní body. Pokud však úroky u hypoték budou i nadále klesat, očekává se, že to bude opět znamenat odklon od alternativ a hypotéka bude jasně dominovat. Na druhou stranu pokud jde o financování něčeho levnějšího, může být z hlediska jednoduššího získání spotřebitelská půjčka přece jenom lepší volbou.
Vliv ČNB by měl být minimální
Optimistické prognózy máme i přesto, že na začátku srpna ČNB oznámila zvýšení základních úrokových sazeb. I když se může očekávat drobný růst, celkový trend snižování by měl i nadále pokračovat. Jak proto, že ČNB zvyšuje jenom minimálně, tak pochopitelně i proto, že poskytovatelé hypoték b udou chtít řešit aktuální pokles klientů. A je více než jasné, že nejlepší cestou, která je s daným řešením spojena, je pochopitelně to, že dojde ke snižování úrokových sazeb. Tento konkurenční boj se dnes sice jeví jako klasický a bez nápadu, ale jak se dlouhodobě ukazuje, stále velmi dobře funguje. Potvrdí to každý, kdo si již hypotéku bral a v souvislosti s tím využil služeb různých finančních poradců, nebo využil klasické porovnání hypoték.