website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Využíváte spoření? Pozor na výpovědní lhůty

Zhodnotit své naspořené peníze chce každý. Tomu se logicky nemůžeme divit, jelikož touto cestou lze nejenom výrazným způsobem bojovat třeba proto inflaci, ale problémem není ani situace, kdy právě pomocí zhodnocení peněz získáme další finanční prostředky. Co by však mělo hrát při výběru ideálního produktu klíčovou roli, to jsou zcela jistě výpovědní lhůty. Pokud se o ně zajímáte, podívejte se spolu s námi na to, na co konkrétně si dát pozor. Mnohdy se totiž stává, že lidé neznají podmínky do detailu a následně jsou překvapeni. Logicky negativně.

Contents

Jak zjistíme konkrétní výpovědní lhůty?

Podívejme se nejprve společně na to, jakým způsobem vlastně konkrétní výpovědní lhůty můžeme zjistit. Zde je cesta poměrně jednoduchá. Buď můžeme využít různých produktových letáků a dalších informací, stejně jako můžeme využít třeba nahlédnutí do obchodních podmínek, nebo do konkrétních smluv, které budeme v souvislosti se spořícím produktem uzavírat. Je tedy dobré mít na paměti informaci o tom, že je správné si dané informace nejprve objektivně zjistit a teprve následně se začít zajímat primárně o další konkrétní parametry tohoto daného spořicího produktu.

Jaké lhůty jsou dnes běžné?

Podívejme se společně na to, jak je to výpovědními lhůtami v podstatě u většiny poskytovatelů spoření na českém trhu. V tomto směru můžeme říci, že vše se dá rozdělit celkem do třech hlavních skupin. Pokud se zajímáte blíže o to, jak mohou dané skupiny vypadat, jsou takové:

  • Pevně dané výpovědní lhůta bez výjimek
  • Výpovědní lhůta s výjimkami
  • Bez výpovědních lhůt
Výpovědní lhůty je dobré zkontrolovat ještě před podpisem slouvy

Samozřejmě následně je jenom na nás samotných, na jakou možnost přistoupíme. Obecně je ale dobré pamatovat si informaci spojenou s tím, že výpovědní lhůty dnes nemusí být zase až tak na škodu. A to z toho důvodu, že kde jsou běžné, tam také musíme myslet na to, že se to může podepsat třeba na pozitivním zhodnocení peněz, které budeme získávat. A i to může být právě pro nás poměrně zajímavé plus, na které je dobré myslet.

Čekat můžete různě dlouho dobu

Jak jsme již zmínili, konkrétní termíny výpovědních lhůt jsou v tomto konkrétním případě různé. U některých poskytovatelů spořicích produktů mohou být v týdnech, což je třeba případ spořicích účtů, nebo jiných podobných produktů. Stejně tak ale mohou být také v měsících, což je zase konkrétní situace spojená především s tím, že si založíte například stavební spoření. Zde můžete na výběr konkrétní částky skutečně čekat až po dobu celých třech měsíců. I na to je dobré brát zřetel právě ve chvíli, kdy budete finanční prostředky potřebovat. Pokud spoříte jenom peníze navíc, obvykle není skutečně žádným problémem to, že si na ně následně počkáte. Pokud je to ale podstatná část vašeho rozpočtu, je dobré myslet na finanční rezervy.

Je možné získat peníze dříve?

Na první pohled to vypadá, že jsou výpovědní lhůty neúprosné. A u některých poskytovatelů spořících produktů tomu tak skutečně je. Na druhou stranu nezapomínejme na to, že se na našem trhu můžeme setkat i s takovými poskytovateli, kde už můžeme mluvit o tom, že nám vycházejí vstříc. A to tak, že kromě klasických výpovědních lhůt mají možnost využít buď lhůty zrychlené, nebo mají možnost nabídnout nám i to, že svůj produkt ukončíme kdykoliv, tedy třeba právě v danou chvíli. Je tedy patrné, že výpovědní lhůty eliminovat skutečně jde. Dále však nezapomínejme na další důležitou informaci, kterou je také fakt spojený hlavně s tím, že se tento nestandardní postup neobejde bez nutnosti nemalého placení. A to ve formě:

  • Sankčních poplatků
  • Stržení naspořených úroků
  • Stržení naspořených peněz

Vyplatí se spoření bez výpovědní lhůty?

Nyní se dostáváme k otázce, která souvisí s tím, zda není lepší podívat se na takový spořící produkt, u kterého se žádné výpovědní lhůty bát nemusíme. Ano, i to může být jedna z možných cest, ale rozhodně nelze stoprocentně a objektivně říci, že by se jednalo o takovou cestu, která by byla tou jedinou správnou a dobrou. Peníze sice můžeme získat kdykoliv, ale je třeba počítat s tím, že oproti termínovaným typům spoření jenom málokdy dosáhneme na zajímavější úrokové sazby a tedy i na vyšší zhodnocení. Obě možnosti tedy mají svá pro a proti a na nás samotných je jenom to, jak se k dané otázce postavíme a co zvolíme jako možnost, která nám bude následně vyhovovat o mnoho více.

Faktem samozřejmě zůstává, že výpovědní lhůty před námi žádný poskytovatel konkrétního spoření netají a tak pokud se rozhodneme pro sjednání konkrétního spoření, máme vždy jistotu toho, že si budeme moci vybrat takovou možnost, která pro nás budce nejenom z toho dlouhodobého, ale i z případného krátkodobého hlediska a podmínek tou nejlepší. Samozřejmě ideální v oblasti bank, spořitelen a jiných soukromých spořitelních družstev.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *