Změny v životním pojištění 2015
Sektor soukromého životního pojištění láká stále větší množství pojišťovacích poradců a potenciál tohoto byznysu je podle odhadů pojišťoven stále nevyužit. Soukromé životní pojištění má v České republice uzavřena zhruba polovina ekonomicky aktivních obyvatel, což je v porovnání s ostatními zeměmi poměrně málo. Jaké jsou plánované změny v životním pojištění 2015 na základě novely zákona o daních daních z příjmů?
Daňové zvýhodněné životní pojištění nebude automaticky každé
Češi si zvykli využívat životní pojištění nejen pro jeho ochrannou funkci při případ životních tragédií, ale i jako nástroj zajištění na stáří a vytváření finanční rezervy. Správně nastavené životní pojištění, které v každém okamžiku našeho života odpovídá našim potřebám a očekáváním, je totiž ideálním komponentem k dalším spořicím nebo investičním produktům.
Pro většinu životně pojištěných klientů je neméně důležité i to, že je možné zaplacené pojistné odečíst z daní, jedná se tedy o daňově zvýhodněný spořicí produkt. Novela zákona o daních z příjmů však počítá s tím, že daňové zvýhodněné bude jen takové životní pojištění, které nebude umožňovat naspořené prostředky formou mimořádného výběru. Proč k této změně dochází?
Životní pojištění jako způsob, jak ušetřit na sociálním a zdravotním
Stávající daňové předpisy umožňují, aby zaměstnavatelé přispívali svým zaměstnancům na jejich soukromé životní pojištění.
Tento příspěvek, který slouží jako zaměstnanecký benefit, má však i jinou výhodu – formou mimořádného výběru si může zaměstnanec tyto prostředky od zaměstnavatele „navíc“ vybrat a ještě si uplatnit slevu na dani. Dochází tak k tomu, že původní benefit může být využíván jako elegantní nástroj, jak ušetřit na odvodech na sociálním a zdravotním pojištění, jedná se de facto o formu mzdy bez povinnosti odvodů a daní.
Novela zákona o daních z příjmů proto počítá s novinkou, a sice s daňovou výhodou pouze pro životní pojištění, které je využíváno jako pojistný produkt a nástroj zajištění na stáří zároveň. K tomu, aby mohla být daňová výhoda uplatněna, musí být splněna podmínka, že nebude možné provádět mimořádný výběr.
V roce 2015 nás na základě novely zákona čekají změny v životním pojištěníPojišťovny proto připravují automatický proces přechodu na nové podmínky, pokud novela vstoupí v platnost. Změny by v takovém případě měly platit od 1. ledna 2015. Možnost odečíst si od základu daně až 12 000 Kč ročně zůstává.
Pokud změna projde a klient si nenechá smlouvu změnit, může mu zaměstnavatel i nadále na životní pojištění přispívat, ale tento benefit bude podléhat povinnosti odvodu na zdravotním a sociálním pojištění.
Co se starými smlouvami na životní pojištění?
Pokud novela zákona vstoupí v platnost, bude muset zaměstnanec svému zaměstnavateli doložit, že jeho pojistná smlouva splňuje nové podmínky. Stejná povinnost platí i v případě, že dojde ze strany zaměstnance k porušení podmínek pro daňové zvýhodnění – typicky například předčasné ukončení smlouvy.
Co se rozhodně nevyplatí, je smlouvu o životním pojištění vypovídat. Předčasné vypovězení smlouvy je totiž vždy spojené s povinností dodanit sumy, které byly odečteny z daní, a to za 10 let zpětně – nemusí tak rozhodně jít o zanedbatelné částky.
Pokud životní pojištění máte, využíváte jeho daňové zvýhodnění a smlouvu předčasně ukončíte, nejenže se může stát, že získáte jen zlomek uložených prostředků, ale navíc budete muset doplatit daň.
Nezapomínejte, že pokud vám vaše životní pojistka nevyhovuje, máte kdykoli možnost si její variabilní parametry upravit tak, aby lépe odpovídala vašim potřebám. Soukromé životní pojištění smysl má, pokud je správně nastavené a odpovídá vaší aktuální životní situaci.