website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Známe nejvýhodnější bankovní a nebankovní půjčky

Mluví-li se o půjčkách, mělo by za všech okolností platit jedno velmi důležité pravidlo. A to takové, že čím je půjčka výhodnější, tím pro nás lépe. Výhodnost dnes poznáme snadno. I když většina lidí hledí primárně na výši úrokových sazeb, je určitě lepší hledět na takzvané RPSN. Jedná se o procentuelní sazbu nákladů, která už má v sobě započtené informace, jako je například:

  • Výše úrokových sazeb
  • Poplatky za vyřízení nebo vedení
  • Pojištění a další platby

Na druhou stranu ani úrok bychom neměli zanedbávat, a to z toho důvodu, že výši RPSN mnohdy ovlivňujeme i my sami. A to tím, zda si zvolíme různé dodatečné služby, které sice mohou půjčku zdražovat, ale na druhou stranu nám dodávají jistoty. Samotné úrokové sazby tak ukazují přesně to, o kolik je půjčená částka navýšena právě bankou, nebo nebankovní společností. A jaká možnost je dnes tou nejvýhodnější? To pojďme zjistit.

Contents

Bankovní segment dominuje

Tato informace rozhodně nikoho nepřekvapí, jelikož o ní můžeme říci, že se nejedná o nic nového. Banky zkrátka s ohledem na svou výhodnost jasně dominují. Je tedy jasné, že pokud hledáme tu nejvýhodnější půjčku na trhu, měli bychom zamířit právě sem. Začneme-li z obecného hlediska, jsou určitě hitem menší a novější banky, které na náš trh vstoupili teprve nedávno. Jejich cílem je totiž právě to, nabídnout tuzemským žadatelům lepší podmínky, než banky velké.

Začít je třeba konkrétní nabídkou, která se může průběžně měnit, v závislosti na mnohých okolnostech. V době tohoto článku nebyla ničím výjimečným úroková sazba, která činí 6,9 procent. Přesně na takovém úroku začínala půjčka jak u Air Bank, tak i u Zuno. Obě jsou nové a menší banky a obě rozhodně nabídnou jistotu výhodné půjčky. Na trhu se však můžeme setkat i s dalšími poskytovateli. Pokud bychom měli být konkrétní, můžeme za výhodnou nabídku považovat primárně tu, kde se s úrokovou sazbou vejdeme pod 10 procent.

Pozor na podmínky

I když je výše uvedený úrok lákavý, je vždy třeba přečíst si konkrétní podmínky spojené s tím, kdy ho můžeme dosáhnout. Může totiž platit i to, že obecná sazba je výrazně vyšší a my se na tuto výhodnější dostaneme až poté, co budeme pravidelně splácet. Následně nám jsou například odpuštěny splátky, stejně jako nám mohou být některé vráceny. Tím dojde k celkovému přepočtu a jistotě výše uvedeného úroku.

Kdo dominuje v segmentu nebankovním?

I ten pro nás může být zajímavý. A to už jenom proto, že nabídne hned několik možností, jak si můžeme půjčit. Pokud bychom nebankovní nabídku rozdělili do jednotlivých segmentů, potom se setkáme s těmito možnostmi:

ušetřené peníze

Nebankovní půjčky mohou být i výhodné

Začneme-li první jmenovanou možností, je třeba říci, že dlouhou dobu patřila k těm nejméně výhodným. A to z důvodu, že nebyla nouze o měsíční úrok ve výši okolo třiceti procent. Situace se však změnila.

V první řadě za to může Japonská půjčka, která dokáže tuto půjčku před výplatou nabídnout s úrokem okolo 3 procent. Konkrétně uvádí, že za každou půjčenou tisícikorunu zaplatíte navíc jenom 33 Kč.

VÍCE INFORMACÍ >>>

Zapomínat ale nesmíme také na promo akce spojené s nulovým úrokem. Ty má v nabídce jak tento poskytovatel, tak třeba i společnost Zaplo. Zde platí, že můžete dosáhnout na první půjčku, která je zcela zdarma. Nemusíte se tak bát žádných úrokových sazeb – tedy pokud vše zaplatíte včas.

VÍCE INFORMACÍ >>>

Jak jsou na tom ostatní nebankovní úvěry?

Začněme běžnou nebankovní půjčkou, a to nejprve typem, který je nazýván jako neúčelový. Zde je rozhodně zajímavým faktem, že výše úroků může být podobná, jako je tomu u bank. Už tedy přímo neplatí, že by nebankovní společnosti byly spojeny s tak velkou nevýhodností, jako tomu bylo dříve. Pokud se podíváme na nabídku společnosti Cofidis nebo Cetelem, můžeme vidět, že úrokové sazby začínají na sazbě 6,9 procenta. Zde ale musíme upozornit, že je jí dosaženo právě podmínkami, které jsou spojeny s nutností bezproblémového splácení, díky čemuž vám jsou poslední splátky odpouštěny. Pro férového žadatele to však není žádným problémem. Ne vždy je ale nebankovní segment takto výhodný. Obecně se můžeme setkat s nabídkami, které atakují úrokovou sazbu okolo patnácti procent. Jednu z nejnižších má i Home Credit, a to se sazbou 13,9 procenta.

Podíváme-li se ještě na oblast nebankovních hypoték, potom určitě nesmíme zapomenout na konkrétní podmínky spojené se získáním. Můžeme tak dosáhnout úroku v jednotkách procent, stejně jako můžeme dosáhnout také úrokové sazby, které je v řádech několika desítek procent. Ne vždy je proto dobré využívat pro tento typ úvěru segment nebankovní.

Jak jsou na tom úvěry spotřebitelské?

Ty jsou poměrně specifickými úvěrovými produkty, jelikož jsou spojeny s půjčkou, která nám je poskytnuta výhradně na určitou věc. Nejenom, že bychom měli uvést, na co konkrétně, ale často musíme také dokládat konkrétní informace o využití. A těmi mohou být třeba:

  • Koupě elektroniky
  • Koupě domácích spotřebičů
  • Koupě nového či ojetého automobilu
  • Rekonstrukce domu nebo bytu

Zde připomeňme, že dané typy úvěrů nabídne jak banka, tak nebankovní společnost. Ačkoliv je o nich obecně mluveno jako o výhodnější možnosti, ne vždy to platí. Viz například náš výše uvedený příklad klasických bankovních nebo nebankovních půjček. A máme-li být konkrétní, můžeme se podívat třeba na společnost Cetelem, která nabídne úvěr na bydlení, který začíná na sazbě 6,9 procenta. Tedy stejné, jako u neúčelové půjčky. Na druhou stranu získat tento konkrétní může být jednodušší.

Zabrousíme-li také do segmentu bankovního, můžeme už zvolit některou z větších bank na našem trhu. Tou aktuálně dominující je třeba ČSOB, která nabídne půjčku na bydlení. U ní je úroková sazba 5,9 procenta. Tedy o jedno procento méně, než u neúčelové půjčky u malých bank. Máme-li však ve využití získaných peněz jasno, je každý procentní bod dobrý. Zvláště s ohledem na celkovou sumu, kterou si plánujeme vypůjčit. U účelových půjček totiž může být podstatně vyšší, a to třeba i v hodnotě několika stovek tisíců korun českých.

4.3/5 - (3 votes)

You may also like...

2 Responses

  1. Jan Libal napsal:

    Osobně mám dobrou zkušenost se společností Finemoney

  2. Josef napsal:

    S manželkou jsme si půjčovali na rekonstrukci bytu. Nepůjčili jsme si ale na celou, pouze na část, myslím, že by každý měl mít něco našetřeno a půjčkou to pouze doplnit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *