website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Znáte úvěr označovaný jako Renta z nemovitosti?

Renta z nemovitosti vyplácí postupně i jednorázově

Renta z nemovitosti vyplácí postupně i jednorázově

Různých úvěrů je v současné době celá řada. Postupně se vyvíjejí, a to nejenom k lepšímu, ale v některých případech i k horšímu. Dokonce můžeme říci, že vznikají i nové možnosti. Mezi hity posledních let patří třeba P2P půjčky, stejně jako dokážou zaujmout také mikropůjčky. Určitě se nejedná o jediné novinky, které by byly se současným úvěrovým světem spojeny. Nezapomínejme ani na produkt, který nese označení renta z nemovitosti. O co se jedná a jaké jsou možnosti?

Contents

Jak renta z nemovitosti funguje

Jedná se o něco zcela specifického, co se na našem ale ani na světovém trhu v podstatě ještě neobjevilo. Pokud se podíváme na to, c čím je renta z nemovitosti spojena, potom se jedná o zástavu samotné nemovitosti. Ta je zastavena ve prospěch konkrétní společnosti, která tento konkrétní úvěrový produkt nabízí. Jakmile se tak stane, je nám vyplácena pravidelná měsíční částka. A to ve formě takzvané renty. Ta obvykle závisí na hodnotě nemovitosti, ale také na tom, jak se s konkrétním poskytovatelem daných úvěrů domluvíte.

Daná renta z nemovitosti však nemusí být nutně vyplácena jenom postupně. Může být vyplacena také jednorázově, nebo v několika splátkách. V tomto případě se už dostáváme spíše do segmentu amerických hypoték. Ale s tím rozdílem, že daný úvěr nemusíme splácet ihned, ale třeba až za několik let. Nebo také nikdy.

Co se děje dále?

Pokud na danou nabídku přistoupíme a sepíšeme smlouvu, je třeba vědět, co se děje dále. Tedy ve chvíli, kdy konkrétní sepsaná smlouva bude končit. V takovém případě máme v podstatě dvě hlavní možnosti. Buď peníze vyplacené formou renty vrátíme, a to včetně úroku. V takovém případě nám nemovitost i nadále zůstává. Volit však můžete i cestu takovou, kdy konkrétní společnosti naši nemovitost definitivně prodáme. Rozdíl v cenách nám samozřejmě bude doplacený. V tomto případě jsme povinni nemovitost opustit.

Pozor na negativa

I když na první pohled vše vypadá jako zajímavý produkt, je třeba dotknout se několika negativ, které s ním jsou přímo spojeny. Ty konkrétní jsou obvykle tato:

  • Nízká odhadní cena nemovitosti
  • Cílení výhradně na starší klientelu
  • Vysoké úrokové sazby

Z výše uvedených negativ nám jasně vyplývá jedna konkrétní věc. Jaká to vlastně je? Samozřejmě taková, že je klient tlačený spíše do toho, aby následně svou nemovitost odprodal. Vzhledem k nízkým odhadním cenám ji společnost odkoupí za pro mnohé i směšnou cenu. Následně ji logicky prodá za tržní hodnotu, na čemž vydělá. Tou osobou, která prodělává, je klient.

Renta z nemovitosti cílí hlavně na důchodce

Pokud vás daná možnost přece jenom zaujala, je dobré vědět, že si o ni nemůže požádat každý. Primárně je totiž tento konkrétní produkt cílený výhradně na důchodce. A to ty starobní. S tím je spjatý jasný fakt, který ukazuje na to, že poskytovatelé doufají i v tom, že samotný klient zemře. Poté díky smluvní dokumentaci získávají nemovitost, přičemž zmíněnou směšnou kupní cenu rozdělí mezi pozůstalé.

Dále nezapomínejme na to, že aby nám byla renta z nemovitosti schválena, neobejdeme se také bez daného nemovitého majetku. Ten by měl být určité hodnoty, o čemž rozhoduje poskytovatel této renty. Pozitivní zprávou je, že to může být třeba:

  • Rodinný dům nebo rekreační objekt
  • Byt
  • Pozemek

Kolik peněz můžeme získat?

Co ještě nezaznělo, to jsou informace o tom, kolik peněz nám může být formou této renty vyplaceno. V tomto směru jsou částky poměrně zajímavé. Záleží však na tom, jakou formou budeme chtít rentu vyplácet. Začněme situací, kdy se rozhodneme o jednorázové vyplacení. V tomto případě do několika málo dní získáme zhruba 15 – 30 procent hodnoty naší nemovitosti. Pokud se rozhodneme pro postupné splácení renty, a to po dobu deseti let, může být jako celková částka vyplacena suma, která odpovídá zhruba dvaceti až padesáti procentům hodnoty naší nemovitosti. Vše ovlivňuje hned několik faktorů, a to jak její hodnota, tak i její typ, konkrétní lokalita, nebo naše stáří.

Odborníci varují

Co musíme dodat na závěr? Rozhodně je to informace o tom, že odborníci před tímto typem renty důrazně varují. A to především proto, že má více nevýhod, než výhod. Pokud už půjčku, která je spojena s ručením nemovitosti, je lepší volbou americká hypotéka. Nejlépe tedy ta bankovní. Zde lze dosáhnout nejenom na vyšší vyplácené částky, ale lze zde dosáhnout také na mnohem zajímavější úrokové sazby. Tedy z hlediska toho, že budou příjemně nízké.

4.9/5 - (21 votes)

You may also like...

3 Responses

  1. Dobrý den,

    jsem jednatel společnosti FINEMO.CZ, která nabízí jako první v ČR reverzní hypotéku pod názvem Renta z nemovitosti.
    V článku se zdůrazňuje, že odborníci varují. Naše zkušenost je, že odborníci našemu produktu neporozuměli, neboť se dříve v médiích reverzní hypotéka prezentovala pouze v prodejní formě, tj. prodej nemovitosti s doživotním právem pro seniora. My zvolili v zahraničí dominující formu a tou je úvěrová varianta, tj. zjednodušeně se jedná o průběžně nesplácenou americkou hypotéku. Bankovní americká hypotéka není pro seniory snadno dostupná, ale to by ještě nevadilo, problém je, že jí senioři musí průběžně splácet a tato finanční zátěž pro ně nemusí být příjemná a to nevykompenzuje ani nižší úrok u americké hypotéky.
    Odborníky, kteří před naším produktem varují, společně s novináři a zástupci poradenských sítí jsem zval na společné setkání s tím, že se mohou o produktu dozvědět více a klást nám všetečné dotazy. Dorazili ale pouze novináři a zástupci poradenských sítí, tj. „odborníci“ se více dozvědět nechtěli a tak mohou dál varovat před něčím, čemu ale dle mého názoru tolik nerozumí.
    Zveme kohokoli, kdo se chce o našem produktu dozvědět více, na naše přednášky na http://www.rentaznemovitosti.cz/prednasky nebo nám zavolejte, napište a domluvíme se individuálně.

    Zdraví a pěkný den přeje
    Jiří Vránek
    tel. 233 321 850
    http://www.rentaznemovitosti.cz

  2. Miroslav Plát napsal:

    Už toto vysvětlení pana Vránka i se zvaním stále někam na mě působí značně nevěrohodně. Připomíná mi to třetí vlnu kuponové privatizace, kterou se snažil Motoinvest bez patřičných zákonů ovládnout českou ekonomiku. Jak to dopadlo víme všichni. Článek docela dobře popisuje spíš nevýhody / pro seniory / zmíněné hypotéky než výhody / ty jsou spíš pro pana Vránka /. Rychle pryč od takových lidí !

    • Jana Illichová napsal:

      Ano, je to velmi nevýhodné, včetně toho, že za smlouvu vám strhnou třicet tisíc. To mě odradilo nejvíce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *