website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Klasické a bezkontaktní platební karty

Platební kartu má dnes v peněžence doslova každý z nás. A to z toho důvodu, že jsme se naučili je používat doslova každý den. Samozřejmostí je, že technologie spojené s bankami jdou neustále kupředu a tak máme jistoty i v tom, že už dávno platební karty nejsou jenom takové, jako tomu bylo dříve. Kromě klasiky, která je k dispozici, to jsou také bezkontaktní platební karty. I ty jsou dnes něčím zajímavé. Podívejme se proto nejenom na rozdíly jednotlivých variant, ale i na to, v čem jsou zajímavé.

Contents

Jak vypadá klasická platební karta?

Tu dnes zná jistě každý, bez ohledu na svůj věk, stejně jako třeba bez ohledu na to, jak moc využívá současné bankovní služby. Jedná se o kartu, kterou můžeme využívat různými způsoby. Můžeme s ní například:

  • Zaplatit v obchodě
  • Zaplatit na internetu
  • Vybrat peníze z bankomatu

Pokud se s ní rozhodneme právě pro platbu v obchodě nebo pro výběr z bankomatu, je třeba vědět, že se neobejdeme bez nutnosti zasunout kartu do příslušného terminálu. Následně budeme požádáni o náš PIN kód, kterým potvrdíme, že karta opravdu patří nám. Následně počkáme několik vteřin, transakce je provedena a my máme zaplacený nákup, popřípadě mámě vybrané peníze.

Bezkontaktní platební karty vše usnadňují

Postupem času se objevovaly stále nové technologie, které posouvaly možnosti využití platebních karet stále kupředu. Dnes jsou proto hitem bezkontaktní platební karty. Ty jsou využitelné stejně, jako ty klasické. Můžeme s nimi hravě zaplatit na internetu, stejně jako s nimi můžeme hravě vybrat peníze z bankomatu. Zde se samozřejmě stále neobejdeme bez zasunutí karty do příslušeného terminálu a následného sdělení vašeho PIN kódu.

Velkou výhodu však dané karty zaznamenávají v oblasti placení v obchodech, jelikož zde už není třeba využívat terminál tak, jak jsme zvyklí. Stačí totiž kartu k danému terminálu jenom přiložit a za jednotky vteřin se ozve zvukový signál, který potvrzuje realizaci celé transakce. Není tak třeba ani klasické zasunutí do terminálu, ani uvádění našeho PIN kódu. Tím se samozřejmě vše nejenom výrazně zjednoduší, ale také zrychlí. A to oproti klasice nebo hotovosti skutečně podstatně.

Bezkontaktní platební karta může mít i podobu nálepky

Jak vydaná daná karta ve své klasické podobě asi není třeba nijak popisovat. Má tvar standardní, jako ostatní debetní nebo kreditní karty na trhu. Není to ale jediná možnost, které se dnes nabízí. Jelikož banky posouvají tuto technologii neustále kupředu, nabízí také možnosti bezkontaktních nálepek. Jedná se o unikátní samolepku, kterou můžeme umístit skutečně kamkoliv. Lze si ji třeba nalepit na naši peněženku, na přívěsek na klíče, stejně jako i na náš mobilní telefon.

K čemu je to dobré? Samozřejmě primárně k tomu, že už není nutné vytahovat z naší peněženky nebo z naší kapsy klasickou kartu. Takto jednoduše přiložíme jenom to, na čem je nálepka umístěna. V principu tak zaplatíme třeba přiložením mobilního telefonu, a to právě proto, že je na něm ona nálepka umístěna. Podobnou technologii samozřejmě mohou využívat také bezkontaktní přívěsky, které některé banky pro usnadnění placení svým klientům také vydávají.

Jak je to s bezpečností?

Začneme-li klasickou platební kartou, tak zde je bezpečnost na velmi vysoké úrovni. I když v minulosti byly známé karty i takové, kdy nebylo zadávání PIN kódu při transakcích potřeba, dnes už se s takovými nesetkáme vůbec. A pokud ano, tak jenom minimálně. Pro plnohodnotné využití karty tedy musíme nejenom vlastnit ji samotnou a vložit ji do terminálu, ale musíme uvést správný PIN kód. Jinak nebude transakce provedena. Menší zabezpečení se následně týká internetových plateb, kde není třeba nic jiného než uvést číslice uvedené na kartě. Jedná se primárně o:

  • Číslo samotné platební karty
  • Platnost platební karty
  • Ověřovací trojčíslí umístěné na zadní straně karty, u pole pro podpis

O něco menší bezpečnost nabízejí právě ony bezkontaktní karty, u kterých zadávání PIN kódu není při placení v obchodech třeba. Na druhou stranu je nutné dodat, že je nezbytné kartu k terminálu přiložit poměrně blízko a tak reálně nehrozí, že by naši kartu kdekoliv na ulici zneužil například pomocí podomácku vyrobeného zařízení. Stejně tak musíme dodat, že aby byla transakce provedena, je třeba kartu u terminálu jednotky sekund držet.

Co dělat při ztrátě platební karty?

Jakmile to zjistíte, je samozřejmě nezbytné kontaktovat vaši banku. A to z toho důvodu, že ta vaši kartu dokáže zablokovat a definitivně znemožní jakékoliv výběry z bankomatu, ale i placení u obchodníků. Daná blokace může být realizována jak u platebních karet standardních, tak i bezkontaktních. U standardních máme samozřejmě jistotu, že pokud nálezce, nebo přímo zloděj nebude mít PIN kód, je mu karta na hotovostní operace zcela k ničemu a může ji zneužít maximálně na internetu.

I když se zdá, že u bezkontaktní karty může mít cestu ke zneužití jednodušší, není tomu tak. I zde existuje několik bezpečnostních mechanismů. V první řadě jde o to, jednoduchou bezkontaktní cestou zle zaplatit pouze menší objemy vašich nákupů, a to v řádech několika stovek korun. Pokud byste náhodou danou částku přesáhli, je nutné již zadat PIN, jinak transakce provedena nebude. A to může zloději ve výběru vašich peněz zabránit. Stejně tak je druhým mechanismem ochrana proti opakovanému placení. Pokud jsou s kartou placeny menší částky v krátkých časových intervalech za sebou, může to být také faktor zneužití a je proto také vznášen požadavek na zadání PIN kódu. Dá se tedy říci, že i u bezkontaktních platebních karet to zloději nemají jednoduché. Peníze sice mnohou odcizit, ale v řádech stovek, maximálně tisíců korun.

2 hlavní typy karet

Poslední informací, která ještě nebyla zmíněna, jsou typy karet spojené s čerpáním peněz. Jak klasické, tak i bezkontaktní platební karty totiž mohou být debetní nebo kreditní. První možnost je přímo svázána s vaším bankovním účtem. Znamená to, že lze zaplatit jenom tolik, kolik máte na vašem bankovním účtu. A peníze jsou z něho při realizaci platby ihned odečteny. Kreditní karta je poté produktem úvěrovým, jelikož zde čerpáte peníze v rámci specielně zřízeného úvěrového účtu, a to do minusu. V rámci určitého období tak jste samozřejmě povinni dané peníze opět vrátit a daný záporný zůstatek vyrovnat.

A kde lze obě karty získat? Samozřejmě ve vaší bance, a to v dnešní době většinou zcela zdarma, pokud vám stačí jenom základní varianta karty, bez případných bonusů a rozšířených služeb. Dodat však musíme také to, že karty už mohou být vydávány i úvěrovými společnostmi. Samozřejmě v tomto případě jde výhradně o karty kreditní.

3/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *