Debetní a kreditní karta – jak se liší?
Platební kartu má v peněžence, nebo na jiném místě v podstatě každý z nás. Pokud je to i váš případ, rozhodně se vám budou hodit i informace o tom, jak se liší kreditní karty a debetní karty. Mnoho lidí totiž nemá ani tušení, v čem jsou dané možnosti různé, nebo jakou krtu skutečně používají. Proto v tomto směru uděláme drobnou osvětu a řekneme vám, jak na jednotlivé typy pohlížet.
Contents
Co mají kreditní karty a debetní karty společné?
Než se podíváme na konkrétní rozdíly, podíváme se společně také na to, co mají obě karty společné. V první řadě jsou to hlavně jejich parametry, kdy se jedná o kartu, kterou můžeme jednoduše nosit v peněžence, která má určité číslo a v souvislosti s konkrétní bankou nabídne určitý stupeň zabezpečení. Třeba na základě PIN kódu. Společná je také možnost konkrétního využití obou karet. Je jedno, zda se jedná o kreditní karty, nebo se naopak jedná o debetní karty. To společné, co obě možnosti mají, je primárně toto:
- Můžeme s nimi vybírat z bankomatů
- Můžeme s nimi platit v obchodech klasickou formou
- Lze s nimi platit na bezkontaktních terminálech
Společné mají samozřejmě i to, že si k nim můžeme sjednat třeba výhodné pojištění, že u nich můžeme měnit PIN kód, nebo že si prostřednictvím internetového bankovnictví nastavíme konkrétní limity. To vše umožní oba dva typy.
Co jsou to debetní karty?
Nyní už pojďme na konkrétní rozdíly. Začít musíme variantou, kterou jsou debetní karty. A začít s touto možností musíme primárně proto, že se jedná o takovou, která je dnes tou nejpoužívanější. Taková karta je totiž dávána v podstatě každému, kdo má bankovní účet. A právě k němu samotnému je tato karta přímo vázána. Pro nás to znamená informace spojené s tím, že nemůžeme vybrat více, než kolik je zůstatek na našem účtu, nebo jak velké je povolené přečerpání. Zároveň také platí, že peníze, které pomocí karty vybereme, nebo s nimi zaplatíme, se z našeho bankovního účtu samozřejmě ihned rychle odečtou. I to je třeba mít na paměti.
Co jsou to kreditní karty?
Základní a nejvyužívanější typy karet tedy známe. Nyní se podívejme právě na to, co jsou to kreditní karty a také na to, jak konkrétně fungují. V tomto směru samozřejmě platí, že oproti debetním je můžeme označit za úvěrové produkty. A to z toho důvodu, že nejsou vázány k našemu běžnému bankovnímu účtu. Pokud kreditní kartu využijeme, osobního nebo rodinného účtu se to nijak nedotkne. Každá karta má totiž v podstatě svůj vlastní úvěrový účet, který začíná na hodnotě 0 Kč. S každým výběrem nebo platnou jde částka více do mínusu. A to samozřejmě znamená to, že jsme v budoucnu nuceni danou sumu doplnit, třeba převodem z našeho běžného účtu. A to opět na požadovanou nulu.
Kdy se hodí debetní karty?
Nyní již víme, jak se obě možnosti primárně liší a v čem jsou zajímavé. Podívejme se tak na to, jak je konkrétně využívat. Opět začneme možností, kterou jsou debetní karty. Ty se v podstatě hodí k jakémukoliv bezhotovostnímu styku, který bude propojený s naším účtem. Daná karta je vhodná pro každého, kdo nechce využívat úvěrové produkty, stejně jako pro každého, kdo má rád ve svých výdajích pořádek a tak je může jednoduchým způsobem monitorovat právě prostřednictvím svého bankovního účtu, kde je každý transakce zaznamenána. Jde tedy o výhodnou pomůcku pro každého, kdo peníze drží spíše na účtu a následně je potřebuje jednoduchou cestou použít.
Kdy využít kreditní karty
Podívejme se také na to, kdy se nám hodí kreditní karty. Vzhledem k samotné charakteristice tohoto úvěrového produktu bychom neměli zapomínat na informace spojené primárně s tím, že se daná karta může jevit jako ideální finanční rezerva, na které máme peníze vždy k dispozici. Stejně tak platí, že si můžeme výrazně zvýhodnit nákupy. Jak na to? S kreditními kartami je obvykle spojeno několik pozitiv. A to konkrétně:
- Možnost získat slevy v obchodech
- Možnost získávat peníze zpět
- Možnost využívat bezplatných služeb
Jaké jsou podmínky získání obou karet?
Výhody, možnosti i parametry máme zmapovány. Nyní se společně podívejme také na podmínky získání obou karet. Zde nás určitě nezklame to, že je můžeme mít poměrně jednoduše a také rychle. Pokud jde o debetní kartu, tu můžeme získat v podstatě ihned k našemu účtu, a to zdarma. Kreditní karta může být také zdarma, i když zde pozor na poplatky za její vedení. S čím je také spojována, to je nutnost doložení příjmu. A to proto, aby mohl být vytvořen odpovídající úvěrový rámec. Tedy ona finanční rezerva, která nám umožní čerpat z dané karty peníze do mínusu. Poté už si jenom zažádáme u konkrétní banky, přičemž platí, že v případě kreditních karet mnohdy není problémem ani to, pokud si zažádáme u nebankovní společnosti. Je totiž řada těch, které i tento daný úvěr dokážou nabídnout.